Говори вратарят, който допусна 31 гола в един мач (СНИМКИ И ВИДЕО)

Представете си най-лошия ден в офиса и го умножете по 31

11 април 2001 г. е денят, който бележи най-голямата загуба в историята на футбола – 0:31.

Австралия побеждава Американска Самоа в квалификационен мач за световно първенство, само 3 години след като държавата получава правото да се състезава под егидата на FIFA.

В Американска Самоа живеят едва 58 000, а в Австралия – 19 милиона. Единствено футболисти, които имат американски паспорт са допуснати, заради което отборът е съставен от деца, събрани от училищата. Единственият футболист, който е с някакъв опит е 21-годишният вратар Ники Салапу.

"Все още непознати ме спират на улицата и ме питат какво се случи", разказва той в подкаста на BBC sounds.

Отборът на Американска Самоа започва кампанията със загуба от 0:13 от Фиджи, 0:8 от Самоа и 0:5 от Тонга.

Австралия от своя страна е без конкуренция в потока без да има нито една загуба.

Отнема им 8 минути да бележат първия гол, а на полувремето вече водят с 16:0. В края на мача резултатът вече е 31:0. Футболистите на Американска Самоа само веднъж стрелят към противниковата врата.

"Целта ми беше да не допускаме повече от 22 гола", откровен е Ники. "Казвах на футболистите да играят напред и да не се скупчват пред вратата, защото не можех да виждам топката. Опитвах се да сдържам емоциите си докато приключи мача."

Според него австралийците са се държали неспортсменско. "Колко гола трябва да вкараш? За голова разлика ли? Ако аз бях техният треньор, при 20:0, щях да им кажа да владеят топката докато не приключи срещата."

За пораженците следват 38 последователни загуби и голова разлика от минус 217, като са под №204 в ранглистата на FIFA.

През 2011 г. отборът има нов треньор – нидерландецът Томас Ронген, който иска да заздрави... защитата. Тази промяна кара Салапу да се завърне в отбора.

На 23 ноември 2011 г. отборът бележи първата си официално призната от FIFA победа. Самоанците побеждават Тонга с 2:1.

"Целия отбор вярваше, че може да победим. Бях толкова щастлив, повтарях си, че трябва да оставя емоциите настрана и да се фокусирам върху играта.

Тогава плаках за първи път след унижението от 2001 г.", не крие Ники.

Салапу все още е част от националния отбор, а синът му Дилън играе за юношите.

Автор: София Николова, по материали от ВВС