Трябваше ли голът на Япония да бъде зачетен?

Обяснението на реферите

Япония победи Испания и след най-лудата вечер на световното първенство в Катар продължава към 1/8-финалите като победител в групата. Преди това тимът взе скалпа на Германия и загуби от Коста Рика.

Първо в 48-ата минута японците изравниха на Ла Фурия, а три минути по-късно вече водеха с 2:1 и удържаха резултата до края.

Вторият гол на "самураите" предизвика много спорове. За мнозина топката напусна терена с целия си обем, а повторението сякаш го доказа. Но след консултация с VAR реферът Виктор Гомес фиксира попадението на Танака.

"Правилата във футбола са малко по-различни от тези в тениса или волейбола: това, което има значение тук, не е докосването на линията, а проекцията на топката. Ако проекцията на топката не е нарушена, тогава играта продължава", обясняват рефери и допълват, че технологията Goal-line се прилага само за частта от голлинията, която е ограничена до гредите.