Блестящ Везенков не стигна за подвиг срещу Литва

Баскетболните национали допуснаха драматична загуба в световните квалификации

Мъжкият национален отбор по баскетбол изигра страхотен мач, но отстъпи със 70:72 на фаворита Литва у дома в петия си двубой от световните квалификации.

Така "лъвовете" допуснаха четвърто поражение в пресявките, въпреки блестящата игра на Александър Везенков, който бе над всички с "дабъл-дабъл" от 29 точки и 11 борби, към които добави и две асистенции.

Националите направиха добра първа част, в която изостанаха с 5:11 в началните 4 минути, но намалиха до 10:11, фиксирани с тройка на Дий Бост. При оставащи 2 минути и половина България пак се доближи до една точка – 15:16, а със серия от общо 10:0 обърна до 22:16 срещу Литва в края на първите 10 минути.

Последваха нови силни моменти за "трикольорите", водени от селекционера Росен Баровски, като разликата се задържа в рамките на 4-5 точки за българския състав. Три минути и половина преди почивката Александър Везенков направи резултата 28:22 за България, но литовците постепенно изравниха и поведоха с 34:30 в края на първото полувреме.

С две поредни тройки на Александър Везенков и забивка на Йордан Минчев националният тим на България обърна до 38:34 в своя полза в началото на третата четвърт, а впоследствие поведе с 8 точки при 42:34 след тройка на Минчев. Томас Димша обаче върна тройката, а Игнас Браздейкис намали до 3 точки пасива на гостите. България пак покачи разликата до 49:41 три минути преди края на частта. Баскетболистите на Литва не позволиха по-сериозно откъсване и се доближиха на точка при 49:48, а преди последните 10 минути домакините в „Арена Самоков“ водеха с 55:51.

Българите започнаха добре четвъртата четвърт, увеличавайки преднината си до 10 точки – 61:51, но съставът на треньора Казис Максвитис намали до 2 точки пасива си в средата на частта, а при оставащи по-малко от 4 минути обърна до 65:63 в своя полза.

Натурализираният американец Дий Бост вкара за 66:65 за България, но литовците пак излязоха напред в резултата. По-малко от 2 минути преди финала гостите водеха с 69:66. Станимир Маринов изравни, но последва бърз кош за противника. Везенков върна една точка от наказателната линия за 70:71, националите имаха шансове да поведат, включително при атака на Маринов 6 секунди преди края, но не успяха.

Освен Везенков, сред най-резултатните за България се наредиха Дий Бост, Димитър Димитров и Йордан Минчев с по 9 точки.

За отбора на Литва най-много вкара Игнас Браздейкис – 13 точки, 6 борби, като добави и 2 асистенции.