Трети успех за България в предквалификациите на Евробаскет 2025

"Лъвовете" победиха Кипър като гости

България записа трети успех в предкалификациите на Евробаскет 2025! Селекцията на Росен Барчовски спечели със 75:66 при гостуването си на Кипър в среща от група 5.

Най-резултатни в мача станаха Никос Стилиану и Симон Михаил от домакините с по 16 точки.

За България над всички с 14 беше Павлин Иванов, а по 12 реализираха Чавдар Костов и Андрей Иванов.

Днес "трикольорите" изиграха отлично първо полувреме и поведоха с 33:21.

В началото на третата четвърт България взе аванс от 20 точки при 41:21, но до края на часта домакините успяха да намалят изоставането си до 48:57.

В последните десет минути първоначално националите поддържаха аванс от около 10 точки, след което кипърците намалиха пасива си до 58:62.

България обаче успя да поведе с 67:60, а 25 секунди преди края имаше аванс от 70:66. До края националите вкараха пет наказателни удара - един на Павлин Иванов и четири на Деян Карамфилов за крайното 75:66.

Следващият мач на България от предквалификациите е на 26 февруари, когато националите гостуват на Румъния.

Стартовите петици

Кипър: Никос Тигас, Роберто Мантовани, Йоанис Пасиали, Константинос Симицис, Никос Стилиану

България: Деян Карамфилов, Чавдар Костов, Николай Стоянов, Андрей Иванов, Дейвид Кравиш