на живо

Димитър Тасев: Ние зададохме въпроси, а институциите мълчат

Журналистът от bTV спечели специалната награда на Асоциацията на спортните журналисти за разследването "Допинг в дълбоките води"

Димитър Тасев: Ние зададохме въпроси, а институциите мълчат

"Допинг в дълбоките води" - разследване за плуване, хапчета в чашки и унищожената съдба на три момчета в разгара на своите кариери. Именно този труд донесе на журналиста на bTV Димитър Тасев огромното признание на Асоциацията на спортните журналисти (AIPS). 

Той завоюва специалната награда за разследване и беше отличен на бляскава церемония в Катар, на която присъстваха най-големите величия в тази област.

"Чисто човешката история е стресираща. Бащата се занимава със земеделие, далеч е от столицата, от лагерите на националния отбор и изведнъж изпраща детето си там да тренира, да постига високи спортни успехи, а то се връща с тази новина, че съдбата му е преобърната. Какво се случва? Имаме централизирана подготовка на националния отбор, където се тренира по два пъти на ден. След тренировката състезателите влизат в стая, определена от треньорите, в която има маса с 20 чаши - за всеки един от отбора, момчетата казаха, че всяка е пълна с 36 хапчета. Пиеш ги сутрин и следобед. Какви са тези хапчета? Аминокиселини, протеини, които се ползват за възстановяване, но сред тях може да има и станозолол, както се е случило. Логичният въпрос е: "Не трябва ли всеки да си отваря това, което пие? Да знае какво приема?". Това се случи в COVID-19 пандемията, където мерките за здравна безопасност бяха толкова стресиращи", заяви Тасев в предаването "Тази сутрин" и добави:

"Повече от година след този репортаж няма никакви резултати. Ние зададохме въпросите, излязоха тези смущаващи факти. Но институциите в момента мълчат. В момента трите момчета, който са на по 20 години са наказани, с временно спрени състезателни права. Но няма нищо повече - не могат да плуват, не могат да правят това, което правят най-добре. Без съд и присъда са виновни. Повече от година не може да се каже кой е виновен - треньорите, състезатели, някой друг? Тази практика е доста смущаваща. Отделно всички неща, които излязоха покрай този казус, очевидно са направили доста впечатление на Асоциацията на спортните журналисти, на журито. И според мен са си казали: "Леле, в 2022 г. още ли има такива хора, които могат по някакъв начин да се сдобият със станозолол?". Той е архаичен допинг, създаден през 60-те, с пик през 80-те. Като цяло е забранен за продажба в България. Обикновено, когато има положителна допинг проба, в рамките на няколко месеца Антидопинговата комисия, след което Дисциплинарната комисия към Олимпийския комитет взима решение и наказва спортиста. Тук вече повече от година няма наказани, а в същото време момчетата не могат да плуват, не знаят какво да правят с живота си. Много оплетена е историята, въпросите са все още актуални, въпреки че този филм е отпреди повече от година. Какво се прави с този казус? Ние ще продължим да работим по тази тема"

Тасев благодари за работата по казуса и филма на цялата спортна редакция на bTV.

"Много съм горд, защото за първи път българин печели тази награда. Като отидох там, всички бяха авторитетни журналисти, на по 50-60 години, хора, които работят за Ен Би Си, Би Би Си, Канал +. Церемонията беше бляскава. Бях същисан, защото те кара да се чувстваш важен, успял и знаеш, че това е най-високата сцена за спортните журналисти, като "Златната топка", като "Оскарите". Много благодаря на Владислава Лазарова - нашия продуцент, на Цветан Баяслиев, с когото работихме заедно. Цялото събитие беше много вълнуващо, защото оцених какво е спортната журналистика и какво е да отдадеш живота си на това. Повечето наградени са с дългогодишен опит, в журито има хора, които са работили и са отразявали всички големи първенства, които продават спортно съдържание за милиони и са олимпийски шампиони. Там няма "хън-мън", да се обадиш да дадем на Митко от България", каза той.