Франция е на четвъртфинал, Жиру и Мбапе с исторически голове

"Петлите" се справиха с Полша

Франция е на четвъртфинал на мондиала в Катар! "Петлите" продължават напред, след като победиха с 3:1 Полша. В герои за действащите световни шампиони се превърнаха Оливие Жиру, който откри резултата в 44', и Килиан Мбапе, с чиито голове в 74' и първата минута от добавеното време французите отказаха "Дружината".

Поляците все пак върнаха едно попадение в последните секунди, когато Роберт Левандовски беше точен от дузпа, отсъдена за игра с ръка на Дайо Упамекано. Първото изпълнение на нападателя бе слабо и вратарят Юго Лорис отрази, но беше престъпил линията. Левандовски получи втори шанс и този път не сбърка.

Вечерта се оказа паметна за Жиру. Той стана голмайстор №1 в историята на Франция със своето 52-ро попадение. 51 има Тиери Анри, а трети в престижната класация е Антоан Гризман с 42. Топ 10 оформят Мишел Платини (41), Карим Бензема (37), Давид Трезеге (34), Мбапе (32), Зинедин Зидан (31), Жюст Фонтен (30) и Жан-Пиер Папен (30).

Играчът на мача Мбапе пък е първият с 8 гола на световни финали преди да навърши 24 години. Звездата на "Пари Сен Жермен" води в реализаторската листа в Катар със своите 5 попадения.

С успеха Франция удължи на 8 мача серията си без поражение от Полша, като тя включва вече 5 победи и 3 равенства. Последната загуба на "петлите" от "Дружината" е от 1982 г. - 0:4 в приятелска среща, играна на "Парк де Пренс" в Париж.

Франция е на четвъртфинал на трето поредно световно първенство за първи път в историята. В следващата фаза съперник на "петлите" ще бъде Англия.