на живо

Кралете се къпят в пари

Реал Мадрид оглави класация по приходи

Кралете се къпят в пари

Всички знаем, че английските клубове имат неограничени финансови възможности. Или поне почти такива. Това си личи най-вече в трансферните сделки.

Шефилд Юнайтед харчи колкото Борусия Дортмунд, а Брентфорд - колкото Интер. Когато обаче става дума за приходи, английските клубове изостават от мощните си именити съперници от другите първенства.

Според проучване на "Делойт", отборите от Висшата лига все още не могат да окупират първите места в класацията за най-големи приходи.

За сезон 2022/23 отново на върха е Реал Мадрид. Испанците изпуснаха позицията за сметка на Манчестър Сити, но си връщат водачеството.

В касата на клуба са влезли 831.4 милиона евро, докато гражданите (стигнали до исторически требъл през изминалата кампания - ФА Къп, Висша лига и Шампионска лига) са втори с 825.9 милиона.

Трети е ПСЖ с 801.8, а топ пет допълват Барселона и Манчестър Юнайтед. Шести е Байерн Мюнхен. След германците се нареждат и другите английски топ отбори - Ливърпул, Тотнъм, Челси и Арсенал.

Най-голямо отстъпление с финансовото си представяне за период от година се наблюдава при Ливърпул. Мърсисайдци от трети се сриват до седми. Скок има за Барселона - от седмо място за сезон 2021/22 до четвърто за миналия.

Друг интересен факт е, че клубовете само за 12 месеца са увеличили драстично постъпленията си. Ако за сезон 2021/22 само 3 клуба имат приходи над 700 милиона евро (водачът Манчестър Сити има 731 милиона), то сегашното изследване показва цели шест, минаващи границата от 700 милиона.

Милионите при лидера Реал Мадрид идват основно от рекламни права. Следващото перо по важност са телевизионните права, а след това са постъпленията от домакинските мачове.

При "гражданите" има огромна разлика с останалите именно що се отнася до печалбите от домакинства. Тимът на Пеп Гуардиола е спечелил най-малко средства от Топ 10, но пък компенсира с телевизионните права.

Доказателство, че участието в европейските турнири има значение е и фактът, че Германия и Италия засилват присъствието си в класацията - Наполи има 71% скок в приходите, Милан 50%, Айнтрахт Франкфурт 41%.

Независимо от думите на Флорентино Перес при създаването на Суперлигата, че футболът е в криза, точно този спорт е разцвета си във финансово отношение. Топ 20 отборите на Стария континент генерират общо 10 милиарда и половина евро, което е с 14% повече от предишния период на изчисляване.

Това е и двойно повече на фона на проучването на "Делойт" за сезон 2012/13, когато в Топ 20 бяха Галатасарай и Фенербахче, а общата сума беше 5.4 милиарда.

Телевизионните права помпат клубовете от Висшата лига, но без да материализират ползите от участие в Европа, те може да продължат да изостават от Реал Мадрид и Барселона и дори да бъдат застигнати от Атлетико Мадрид.

Фактите са такива, че дори Фулъм, който завърши десети миналия сезон във Висшата лига е под №26 в класацията по богатство. Лийдс, в който играе българският национал Илия Груев, намиращ се в Чемпиъншип е №27.

И всичко това благодарение на телевизионните сделки. Тенденцията е в Италия и Испания също да се повишава сумата за тв права, но все още двете страни изостават от средствата, които се разиграват в Англия.