"Голдън Стейт" е новият шампион в НБА!

Четвърта титла в последните 8 години за "Уориърс"

Националната баскетболна асоциация (НБА) има нов шампион! На върха през този сезон е "Голдън Стейт Уориърс"!

"Войните" победиха със 103:90 "Бостън Селтикс" в шестия мач от финала и грабнаха красивия трофей с 4:2 победи. Въпреки че два пъти изоставаха в решителните срещи, момчетата на Стив Кър успяха да се поздравят с четвърта титла в последните 8 години - 2015, 2017, 2018, 2022.

Снимка: БГНЕС

Освен тези четири триумфа, "Уориърс" имат още 3 титли - от 1947, 1956 и 1975 г. Новите шампиони са на трето място във вечната ранглиста по трофеи. Далеч пред тях продължават да са съперниците им от "Бостън Селтикс" и "ЛА Лейкърс" с по 17 триумфа. Все пак "Голдън Стейт" изпревариха "Чикаго Булс", които имат 6 шампионски титли в НБА.

Най-добър на паркета в "Ти Ди Гардън" в Бостън по време на последния мач беше Стеф Къри. Той записа 34 точки, 7 борби и 7 асистенции, като за първи път в кариерата си беше избран за Най-полезен баскетболист във финалите. До момента той имаше две такива награди, но за представянето си в редовния сезон.

За "Бостън" в последния мач най-резултатен беше Джейлън Браун също с 34 точки.

Последната среща от серията започна с предимство за домакините, но още в края на първата четвърт бъдещите шампиони обърнаха резултата в своя полза. До края на мача баскетболистите на "Голдън Стейт" се стремяха да поддържат разлика от 10 точки и именно това им донесе желания успех.

Това е едва втори финален плейоф между двата тима. През 1964 г. "Бостън" триумфира с 4:1 победи.