"Лъвовете" спечелиха битката, но не и войната с Португалия

Публиката и феноменалният Александър Везенков не стигнаха на баскетболните национали

Мъжкият национален отбор по баскетбол не успя да се класира директно за квалификациите за еврошампионата през 2025 г. Водени от суперзвездата Александър Везенков, пред пълните трибуни на "Арена Ботевград", "лъвовете" победиха Португалия с 90:82 в инфарктен мач.

Успехът обаче не беше достатъчен на "трикольорите" за първото място в предквалификационната група, тъй като отстъпиха на същия съперник с 10 точки разлика при гостуването си в Коимбра през ноември миналата година.

Над всички днес беше Везенков, който завърши с 30 точки, 4 борби и 2 асистенции.

Националите поеха инициативата в началото, Везенков стартира със самочувствие и вкара първите 5 точки за България. Домакините водеха до последните две минути и половина, в които португалците обърнаха до 13:10 след тройка на Рафаел Лижбоа и наказателни удари на Кандидо Са. Гостите задържаха водачеството до последните секунди на частта, в които с тройка Иван Алипиев изравни за 19:19. Александър Везенков вкара 11 от 19-е точки за България в първите 10 минути.

Баскетболистите на Португалия пак излязоха напред в началото на втората четвърт, но с поредни кошове на Павлин Иванов и Чавдар Костов България дръпна с 26:22. Играта продължи кош за кош, гостите повеждаха с по три точки, а националите намаляваха. Две минути преди почивката Везенков изравни за 35:35, но иберийците бързо вкараха нова тройка. Отново точна стрелба на Везенков от далечна дистанция върна равенството, а Чавдар Костов реализира за 41:38 в полза на българския тим, преди Иванов да фиксира крайното за първото полувреме 43:40.

Националите започнаха стабилно третата четвърт и дръпнаха на три пъти с 6 точки, но португалците бързо намаляваха разликата. Четири минути след почивката Костов вкара тройка за аванс от 7 при 53:46 и пак той реализира на два пъти за преднина от 9 при 56:47.

С два коша и точни наказателни удари Коди Милър-Макинтайър покачи на 13 аванса на България за 62:49 при оставащи три минути в този период. Борбената игра на българските баскетболисти даде резултат, като те поведоха с 14 точки при 66:52 минута и половина преди края на частта, а преди последните 10 минути водеха със 70:58.

В началото на последния период Павлин Иванов отбеляза тройка за 73:58, фиксирайки най-голямата преднина на българите до момента от 15 точки, но съставът на Португалия отново бързо свали разликата. Седем минути преди финала България водеше със 79:65 след три точни наказателни удара от Везенков, а малко по-късно тройка на Иванов покачи аванса на домакините за втори път до 15 точки при 82:67. Комбинация между Димитров и Везенков доведе до аванс от 17 при 84:67 при оставащи четири минути и половина в мача.

Гостите се възползваха от грешки на България в тези моменти и намалиха пасива си до 11 точки, преди Иванов да отбележи две поредни тройки за преднина от 90:76 две минути преди края.

Диого Вентура намали разликата с два наказателни удара, а при оставащи 50 секунди той вкара още един за 90:79. Вентура открадна топката от Милър-Макинтайър 42 секунди преди края и след отсъденото неспортсменско нарушение, той добави още един за 90:80 и притежание на гостите, които пропуснаха и България имаше 28.3 секунди за атака. Топката стигна до Павлин Иванов, на когото бяха отсъдени крачки при оставащи 9 секунди.

Последва неспортсменско нарушение за Везенков в опита му да извърши фаул и да даде шанс на България впоследствие да атакува, а Португалия успя в целта да се класира напред, макар и да загуби срещата.