0:0 с Румъния удължи серията без загуба при Илиан Илиев

Вратарят Дюлгеров спаси дузпа в контролата с участника на Евро 2024

Националният отбор на България по футбол удължи на 5 мача серията си без загуба откакто начело е Илиан Илиев. "Лъвовете" направиха 0:0 при гостуването на Румъния в контрола, играна пред над 30 000 зрители на ст. Стяуа в Букурещ.

Така "трикольорите" нямат поражение срещу този съперник от 1989 г. насам.

Поредицата от позитивни резултати при Илиев пък включва още равенства с Унгария (2:2), Сърбия (2:2) и Азербайджан (1:1), както и успех над Танзания (1:0).

Тази вечер румънците - на които предстои участие на Евро 2024, бяха по-активни преди почивката. "Лъвовете" действаха предимно на контраатака. Тимът ни не създаде голово положение през първата част, но бе стабилен в защита.

В началото на второто полувреме обаче националите се пропукаха - Живко Атанасов фаулира Николае Станчу и реферът отсъди дузпа. Зад топката застана Денис Ман, чийто изстрел бе отразен от вратаря Иван Дюлгеров.

България отговори с първата си голова възможност, но опитният страж Флорин Ница се намеси при удар на Александър Колев.

До края двамата треньори направиха куп промени и темпото спадна значително.

На 8 юни "трикольорите" гостуват на друг евроучастник - Словения, в Любляна. Следващият им официален мач е визитата на Беларус на 5 септември в Лигата на нациите. Три дни по-късно приемаме Северна Ирландия.

Съставът на България срещу Румъния: 23. Иван Дюлгеров, 19. Иван Турицов, 3. Живко Атанасов (Симеон Петров - 90'), 5. Алекс Петков, 18. Християн Петров, 16. Марин Петков (Георги Русев - 81'), 20. Филип Кръстев (Илиан Илиев-младши - 71'), 7. Георги Костадинов, 11. Кирил Десподов (Радослав Кирилов - 71'), 25. Васил Панайотов (Серкан Юсеин - 81'), 9. Александър Колев (Георги Минчев - 71')