България измъкна точка на Грузия в Тбилиси

Двубоят премина под знака на подкрепата към пострадалия Неделев

Националният отбор на България по футбол стигна до равенство 0:0 с Грузия като гост в третия си мач от Лигата на нациите. Двубоят в Тбилиси премина под знака на подкрепата към халфа Тодор Неделев, който пострада тежко при катастрофа с автобусите на "лъвовете" два дни преди срещата.

Днес "трикольорите" излязоха със специални екипи с неговия лик, а в 8' имаше бурни аплодисменти от 50-е хиляди по трибуните. Минутата не е избрана случайно - Неделев играе с №8 за България, както и за клубния си отбор "Ботев" Пловдив, на който е капитан.

Тази вечер първата част премина изцяло под диктовката на домакините, които отправиха общо девет удара по посока на българската врата срещу един за нашия тим. Грузинците, лидери в групата, започнаха много активно и до 3' на три пъти създадоха напрежение пред вратата на Николай Михайлов. В един от случаите дори искаха и дузпа, но се видя, че Андриан Краев е препънал при падането си Хвича Кварацхелия без никаква умисъл.

Преди почивката българският отбор, който основно играеше в собствената си половина, имаше две възможности. В 18' Мартин Минчев проби по крилото, но стреля в аут. След това пък Георги Костадинов с глава не беше точен след центриране на Георги Миланов.

През второто полувреме България опита да изнесе играта, а временният треньор Георги Иванов-Гонзо направи една промяна, вкарвайки Георги Минчев вместо Атанас Илиев.

Грузинците обаче не спираха да атакуват и в 61' минута Иван Турицов не успя да се ориентира при дълъг пас. Топката попадна у Кварацхелия, който прехвърли излезлия да го срещне вратар Михайлов. Пламен Гълъбов обаче следеше ситуацията и изчисти топката на метър пред голлинията. При последвалото центриране Микаутадзе нанесе изстрел с глава, но българският страж спаси.

Промените при "лъвовете" продължиха с влизането на Кристиян Малинов. Халфът на белгийския "Льовен" се включи много добре и помогна на Георги Костадинов в средата на терена, като Георги Миланов получи по-офанзивни функции. Атаки към Лория обаче нямаше, с изключение на още един опит за удар на Костадинов.

С напредването на времето Грузия отново вдигна оборотите. Пет минути преди края Зивзивадзе проби отляво през Турицов и центрира към Китеишвили. Ударът му на последния бе блокиран от Гълъбов в корнер.

До края на срещата грузинците опитаха центрирания от фланговете, но подреденият роден тим успя да удържи нулевото равенство.

Така България е с актив от 3 точки след 4 кръга в Лигата на нациите и загуби шансове да спечели групата. Водят грузинците с 10 точки, пред Северна Македония (7), чийто отбор разби с 4:0 намиращия се на дъното Гибралтар.

България остава без успех при гостуване от 6 септември 2018 г., когато надви Словения.