Един футболен талант между България и Палестина

Монир Ал Бадарин е с двойно гражданство

Между България и Палестина. Такава е ситуацията със 17-годишния футболен талант на „Ботев“ Пловдив – Монир Ал Бадарин.

Роден в Стара Загора, полузащитникът има двойно гражданство. Баща му е палестинец, а майка му – българка. Израснал в семейство на лекари, Монир избира своето призвание – футболната топка. Преди година талантът взима своето решение на коя от двете страни да облече националния екип:

„Първоначално бях национален футболист на България до 17-годишна възраст, но явно треньорът не ме е харесал нещо и не съм го впечатлил. Не бях извикан за 17-годишното европейско първенство за България.“, коментира Монир.

В същото време футболистът получава възможност да представя родината на баща си – Палестина. Без да се колебае, Монир Ал Бадарин приема това предизвикателство:

„Това ми беше първи лагер с националния отбор. Впоследствие се включих в турнира за младежката Арабска купа. Бях част от младежкия състав до 20 години.“

Представянето на Палестина в турнира може да бъде описано само с една дума: фурор. Страната печели бронзовите медали в надпреварата, а футболистът на „Ботев“ Пловдив взима участие във всички срещи, отчита се с гол и 2 асистенции. На четвъртфиналите халфът се нагърбва с отговорността да бие петата дузпа за своята страна. Зад бялата точка Монир Ал Бадарин се справя с напрежението и бележи.

„Мога да играя за Палестина и затова те ме извикаха в националния отбор до 20-годишна възраст. Приех тяхната покана и се доказах там. В турнира през групите минахме, първи мач играхме със Судан, спечелихме с 5:3, много драматичен и хубав мач стана. На първия гол бях направил асистенция, отбелязах гол от дузпа. Във втория мач бяхме срещу Мароко. Загубихме с 0:1. В трети мач излязохме срещу Йордания – дерби! Отбелязахме ранен гол, направих асистенция на капитана, след това ние изравнихме, а накрая победихме след дузпи, аз отбелязах решаващата пета дузпа, накрая спечелихме. Оттам отпаднахме срещу Саудитска Арабия – домакините.“, спомня си Монир.

На младия футболист, който често тренира и с мъжкия отбор на „Ботев“ Пловдив, предстои лагер в подготовка за Азиатската купа:

„Един ден искам да играя за много голям отбор. В момента съм част от дубъла на „Ботев“, като вече имам записани минути и за първия тим“, споделя Монир Ал Бадарин.

Целта пред Монир е сериозен пробив в мъжкия отбор на "Ботев" Пловдив, а мечтата му - един ден да облече екипа на "Манчестър Сити.