Българският отбор на сабя е на европейския връх (ВИДЕО и СНИМКИ)

Националките U23 победиха драматично Турция във финала

Българският отбор на сабя, в състав Йоана Илиева, Белослава Иванова, Калина Атанасова и Емма Нейкова, стана европейски шампион за жени до 23 години на шампионата в Анталия (Турция)!

Фехтовачките ни, водени от националния треньор Ивайло Воденов, показаха завидна психика и увереност, играха със самочувствие и не оставиха съмнение, че са най-добри в Европа. В турнира участваха 10 отбора, сред които световни сили във фехтовката като Франция, Унгария и Италия, които са съответно на 2, 3 и 4-о място в отборната ранглиста за девойки.

Снимка: bulfencing.com

Илиева, Иванова, Атанасова и Нейкова стартираха надпреварата от втория кръг на елиминациите, където се изправиха срещу тима на Германия. След изключително оспорвана среща и няколкократна размяна на водачеството, българките се наложиха с 45:41 и се класираха за полуфиналите.

В двубоя за място във финала сабльорките ни се изправиха срещу водачките в схемата от Италия. За първите пет смени българките натрупаха аванс от 7 точки и поведоха с 25:18, но италианките обърнаха резултата и стигнаха до 30:29.

Последваха две смени във водачеството, когато в последната смяна бронзовата медалистка от световното първенство за жени Йоана Илиева обърна резултата и от 39:40 затвори срещата с 45:44.

Във финала българките се изправиха срещу Турция и след нов инфарктен мач спечелиха европейската титла с 45:44. И тук Йоана Илиева доказа, че е истински лидер на тима, след като обърна резултата в последната смяна и от 36:40 затвори срещата с една точка преднина: 45:44.

Европейската отборна титла за жени до 23 години на сабя идва по-малко от 4 месеца, след като Емма Нейкова стана европейска шампионка за девойки.

Така българската фехтовка записа нов връх в историята си, а отборът ни на сабя доказа, че призовите места през последните няколко години в турнирите за Световната купа при жените не са случайни. Сабльорките ни вече са част от световния елит и занапред ще бъдат претендентки за медалите във всички големи състезания.