Канада - Германия е финалът на световното в хокея

Битката за златото - 28 май (неделя) от 20:20 ч. по RING

Канада - Германия е финалът на световното първенство по хокей на лед. Битката за златните медали в Тампере (Финландия) можете да гледате на 28 май (неделя) от 20:20 ч. пряко по RING. От 15:20 ч. е спорът за бронза между САЩ и Латвия.

Днес Канада се справи с Латвия в полуфиналите. "Кленовите листа" се наложиха с 4:2. Европейците поведоха в 8:18 на първия период чрез Данс Лочмелис, но съперникът изравни с попадение на Самюел Бле в 15:32 на втория, преди Латвия отново да излезе напред в 16:38 благодарение на Рудолфс Балцерс.

Канадците стигнаха до победата в третата част чрез Джак Куин (00:45), Адам Фантили (08:56) и Скот Лангтън (19:17) за крайното 4:2.

В другия полуфинал Германия шокира САЩ с 4:3. Янките започнаха мача със светкавични попадения, след като Алекс Тък се разписа след 71 секунди игра и по-малко от три минути по-късно играчът на Бъфало Сейбърс асистира на Роко Грималди за 2:0. Германците обаче върнаха двата гола още в първата третина чрез Фредерик Тифелс и Максимилиан Зубер, които от своя страна вкараха през три минути.

САЩ поведе отново във втората част с гол на Мишел Ейсимон, а в края на последния период Германия се хвърли с всички сили в атака за изравняване. Вратарят Матиас Нийдербергер напусна за сметка на още един нападател и европейците успяха да вкарат само 16 секунди по-късно. 1:23 минути преди края точен за 3:3 бе Марсел Ньобелс. Германия вкара победния гол след 7:32 минути игра в продължението, когато Тифелс се разписа за втори път в мача.

Така американците няма да могат да добавят към двете си титли от 1933 и 1960 г., докато германците излизат за първи триумф.