Нургюл Салимова пише история, стигна световен финал (ВИДЕО)

Победният ход на родната шахматистка продължава

Нургюл Салимова пише история! Българската шахматистка се класира за финала на Световната купа в Баку (Азербайджан), след като елиминира с 3,5:2,5 11-ата в ранглистата - гросмайстор Анна Музичук.

Салимова спечели с тайбрек по ускорен шах срещу 33-годишната украинка, която е трикратна световна шампионка (2014 рапид, 2014 и 2016 блиц).

Битката за трофея ще се проведе в събота и неделя (19-20 август), а съперничка на Салимова ще е третата в света Александра Горячкина (Русия). При необходимост от тайбрек, дуелът за златото може да завърши в понеделник.

Представянето на Нургюл е най-силното в българския шахмат от близо две десетилетия насам - 2004 г., когато Антоанета Стефанова стана световна шампионка.

Днес Салимова осъществи пробив още в първата партия. С черните фигури тя накара много по-опитната Музичук да се предаде на 32-рия ход, два преди да бъде матирана. Младата българка, която е №29 в схемата, изигра срещата смело, а черешката на тортата бе на 29-ия ход, когато игра Bf5.

Тя остави топа си b8 непокрит, а световната шампионка в ускорения шахмат за 2014 г. и двукратна световна шампионка в блица Музичук попадна в капана на българката, след който вече нямаше как да се измъкне от загубата.

Във втората партия, в която бе с белите фигури, Салимова се нуждаеше от реми и изглеждаше близо до него, но притисната и от времето българката направи няколко неточни хода в ендшпила. С пешка по-малко тя трябваше да се предаде на 63-ия ход. Така Музичук изравни резултата на 2:2 и тайбрекът продължи с две партии на контрола 10 минути плюс 10 секунди за ход.

Салимова беше с белите фигури в първата от двете 10-минутни партии, а Музичук избра вариант на приет Дамски гамбит. Украинката обаче явно не беше подготвена за такова начало и след дебюта българката получи много по-добра позиция. Салимова успя да развие преимуществото си и още на 23-ия ход успя да накара Музичук да се предаде.

При втория си опит да затвори мача Нургюл не трепна и направи реми на 33-ия ход с черните фигури, макар и да имаше позиция, в която спокойно да търси и победата.

С класирането си за финала 20-годишната Салимова, която е бивша световна шампионка за момичета (U12), си осигури минимум 35 000 долара от наградния фонд на турнира. Ако спечели Световната купа, тя ще прибере още 15 000 долара.