САЩ с отборната титла при свободняците, България е на опашката

Европейската олимпийска квалификация е в Баку през април 2024 г.

Борците на САЩ спечелиха отборната титла в свободния стил на първенството в Белград за втора поредна година.

Тимът приключи надпреварата със 148 точки и с трима златни медалисти – Витарий Аруджау (61), Заин Ретерфонд (70) и Дейвид Тейлър (86).

Втори е отборът на Иран със 110 точки, а трети Грузия с 80. Ризабек Айтмухан, първият световен шампион на Казахстан, изстреля страната си до четвърто място със 74 т. България е 18-а със 17 т.

В класирането по медали янките са първи с общо 9 отличия, от които 3 златни, 2 сребърни и 4 бронзови. Втори е тимът на Русия, чиито борци се състезаваха като неутрални, с 4 медала (2-1-1), трети са японците с 3 (1-1-1).

България дели 15-о място с Албания, Германия, Киргизстан, Молдова, Норвегия и Сан Марино с по едно бронзово отличие.

Единствения медал за свободната борба спечели Рамазан Рамазанов (70).

Първенството в Белград бе и първа олимпийска квалификация.

С най-много визи за Игрите в Париж 2024 от Белград си тръгнаха САЩ и Русия – с по 4, обобщава bgwrestling.bg.

Държавите с квоти до момента са:
4 квоти - САЩ и Русия
3 - Иран
2 - Сърбия, Япония, Грузия, Турция, Армения
1 - Сан Марино, Казахстан, Узбекистан, Албания, Гърция, Пуерто Рико, Унгария, Бахрейн, Азербайджан

Последната виза за янките спечели олимпийският и световен шампион Кайл Снайдер (97), който взе бронз без борба заради контузия на Абдулрашид Садулаев (Рус).

През 2024-а ще има още две квалификации – континентални - европейската е в Баку (4-7 април). Тогава квоти взимат първите двама в категорията. А на световната в Истанбул (9-10 май) първите трима, като бронзовите медалисти ще имат преборване за визата.