Стрелците ни с втора квота за Париж 2024

Кирил Киров спечели бронз на 10 метра пистолет на световното

Кирил Киров спечели нова квота за родната стрелба за олимпийските игри в Париж 2024. 23-годишният пловдивчанин извоюва бронзов медал в дисциплината 10 м пистолет на световното първенство в Баку.

Това е и първо отличие на голям форум при мъжете за Киров.

Във финала той завърши с 215.7 т. Шампион стана китаецът Джан Боуън с 244.3 т., а среброто е за сърбина Дамир Микец с 240.8 т.

На това първенство квоти за игрите в Париж получават класиралите се до четвърто място включително.

В същата дисциплина Самуил Донков завърши седми със 138.2 т., а Калоян Стаменов остана 85-и с 567 т.

В отборното класиране останахме четвърти със сбор на тримата състезатели от 1731 т. Бронзът е за индийците, които имат 3 точки повече от нас. Шампион е Китай с 1749 т., пред Германия с 1743 т.

Това е втора квота за България за олимпийските игри през 2024 г., след като Антоанета Костадинова, която също ще стреля в Баку, завърши четвърта във финала на 25 м пистолет за жени на световното първенство в Кайро през 2022 г.

Страната ни вече има 11 квоти за най-висшия форум догодина. Най-много са в плуването - четири, като три от тях са на Петър Мицин (200, 400, 800 св. стил), а една е на Йосиф Миладинов (100 м бътерфлай).

С три квоти е боксът - на Станимира Петрова (54 кг), Светлана Каменова (57 кг) и Хавиер Ибанес (57 кг), а две има художествената гимнастика - на Стилияна Николова и националния ансамбъл.