Верстапен №1 в Мелбърн, изравни Михаел Шумахер

Макс Верстапен спечели Гран при на Австралия във Формула 1. Световният шампион стигна до успеха в състезание, което беше спирано три пъти с червени флагове.

Пилотът на Ред Бул излезе начело след първото подновяване в 11-ата обиколка, когато изпревари изпревари Люис Хамилтън. При второто нямаше проблеми, но новото рестартиране доведе до пълен хаос.

Фернандо Алонсо първоначално загуби третото си място, след като беше ударен от ферарито на Карлос Сайнц, а назад отпаднаха още четирима пилоти.

Двамата пилоти на Алпин Пиер Гасли и Естебан Окон се удариха помежду си и отпаднаха и последва още едно спиране. Стигна се до ситуация, в която състезанието беше прекъснато преди последната 58-а обиколка...

След дълго обмисляне стюардите решиха гонката да бъде подновена зад кола за сигурност, но в реда отпреди последния рестарт. Така Алонсо си върна третото място, а Сайнц получи допълнително наказание от 5 секунди, което го прати на 12-о място.

В челната десетка влязоха още Ландо Норис (Макларън), Нико Хюлкенберг (Хаас), Оскар Пиастри (Макларън), Гуаню Джоу и Валтери Ботас (Алфа Ромео). Само 12 от общо 20 пилоти стигнаха до финала.

ФАКТФАЙЛ
* Пилотът на Ред Бул Макс Верстапен спечели първата си Голяма награда на Австралия. Така Макс спечели 23 различни състезания. По този показател двукратният шампион във Формула 1 настигна Михаел Шумахер. Първото място в историята принадлежи на друг седемкратен шампион - Люис Хамилтън. Пилотът на Мерцедес е печелил на 31 писти.

* Пилотът на Ред Бул Серхио Перес бе обявен за Пилот на деня в Мелбърн. Победителят в тази номинация се определя от феновете чрез гласуване на официалния уебсайт на Ф1. Мексиканецът започна състезанието от питлейна, но в крайна сметка успя да пробие до 5-а позиция.
* Люис Хамилтън завърши втори за първия си подиум през 2023 г. Седемкратният шампион стана първият пилот в историята със 17 последователни сезона на подиума. Люис е в Топ 3 от 2007 г. - от началото на кариерата си във Ф1.

Подиумът в Мелбърн е 192-ри в кариерата му. Михаел Шумахер, който също има 7 трофея, прекара 15 сезона подред сред първите триме, а четирикратният №1 Себастиан Фетел - 14.