29 години по-късно: "Колежа" отново видя европейска победа

Ботев Пловдив удари Марибор в Лига Европа

29 години по-късно Ботев Пловдив се завърна на "Колежа" в евротурнирите с победа! "Жълто-черните" спечелиха с 2:1 срещу словенския гранд Марибор в среща от първия квалификационен кръг на Лига Европа.

Над 14 000-те зрители по трибуните на ст. Христо Ботев бяха на крака още в 9', когато лятното попълнение Антъни Уджа откри резултата, засичайки с глава отлично центриране на капитана Ивелин Попов.

Марибор изравни 10 минути по-късно - вратарят Матвей Игонен не успя да отрази коварен далечен шут на Пиюс Ширвис. Левият бек е добре познат за родните запалянковци - реализира и двете попадения при успеха с 2:0 на Литва срещу България в евроквалификацията в София на 14 октомври миналата година.

Четвърт час преди края резервата Никола Илиев донесе престижния успех за Ботев, възползвайки се от подаване на Уджа.

Марибор няма победа срещу български отбор във вече 5 мача - още два с Левски във втория квалификационен кръг на Лига Европа през 2016 г. (0:0 и 1:1) и два с Лудогорец в плейофите на същия турнир през 2019 г. (0:0 и 2:2).

Реваншът в Словения е след седмица - на 18 юли.

Ако носителят на Купата на България продължи напред, съперник в следващата фаза ще бъде гръцкият Панатинайкос. При положение, че “канарчетата” отпаднат от Лига Европа, те все пак ще продължат участието си в Лигата на конференциите. Там отборът на Душан Керкез може да срещне бившия тим на Ивайло Петев - Университатя Крайова.

Съставите

Ботев Пловдив: 32. Матвей Игонен - 17. Николай Минков, 5. Йонас Там (46' - 27. Сирики Диабате), 19. Антоан Конте, 38. Константинос Балоянис - 15. Джеймс Ето'о, 20. Антонио Перера - 40. Кристиан Нвачукву (72' - 21. Никола Илиев), 10. Ивелин Попов (К) (89' - 88. Ален Корошец), 7. Самуел Акере (81' - 6. Андрей Йорданов) - 11. Антъни Уджа

Марибор: 1. Ажбе Юг - 5. Пиюс Ширвис, 50. Лан Видмар, 25. Свен Карич, 22. Мартин Милец (К) - 20. Жига Репас (76' - 7. Бехар Фета), 15. Ян Репас, 2. Ел Арби Судани (46' - 13. Едгар Беугре), 72. Йосип Иличич, 10. Макс Баришич (76' - 8. Марко Божич) - 17. Арнел Якупович (85' - 11. Редван Боурлес)