Севиля покори Лига Европа за рекорден седми път (ВИДЕО)

Андалусийците пречупиха Рома на Моуриньо след продължения и дузпи

Приказката на Севиля в Лига Европа продължава! Андалусийците триумфираха в турнира за рекорден седми път, след като победиха Рома с 4:1 с дузпи. В редовното време и продълженията двата тима направиха 1:1. Битката на Пушкаш Арена в унгарската столица Будапеща продължи общо 146 игрови минути.

Така Севиля запази перфектния си баланс във финали в турнира - 7 от 7 (2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020, 2023). В същото време "рохибланкос" нанесоха първа загуба на Жозе Моуриньо в спор за европейски трофей. До днес той имаше 5 триумфа като треньор - 2 в Шампионската лига, 2 в Лига Европа и един в Лигата на конференциите.

На Пушкаш Арена, Рома пое инициативата в началните минути и още в 12' пред Леонардо Спинацола се откри възможност, но ударът му беше избит от вратаря Ясин Бону. В 32' Тами Ейбрахам се свлече в наказателното поле, претенциите на римските "вълци" за дузпа обаче бяха отхвърлени след намеса на системата за видеоповторения (VAR).

Рома все пак откри резултата в 35', когато Пауло Дибала беше изведен отлично и преодоля стража на испанците. Голът е 17-и за световния шампион от началото на сезона.

Така за шести път в шестте европейски финала на Жозе Моуриньо воденият от него тим имаше аванс от 1:0 на почивката.

Треньорът на Севиля Хосе Луис Мендилибар реагира на полувремето, пускайки в игра Ерик Ламела и Сусо на местата на Браян Хил и Оливер Торес. Промените оказаха положителен ефект за "рохибланкос" и андалусийците изравниха в 55'. Тогава Джанлука Манчини си отбеляза автогол след центриране на Хесус Навас.

Защитникът стана първият, който праща топката във вратата на отбор на Специалния в европейски финал от 2003 г. насам, когато Хенрик Ларсон отбеляза за Селтик срещу Порто в спора за Лига Европа (тогава Купа на УЕФА).

В 75' реферът Антъни Тейлър първоначално отсъди дузпа за Севиля, след като видя фал на Роджер Ибаниес срещу Лукас Окампос. Арбитърът обаче отмени решението си заради консултация с VAR. Повторенията показаха, че бранителят на Рома се е намесил чисто.

Само 6 минути по-късно главният съдия не отсъди наказателен удар в полза на Рома, въпреки че Фернандо игра с ръка и тя не бе прилепена към тялото му. Системата за видеопреглед също не индикира нарушение. Ситуацията разгневи щаба на италианците, които протестираха бурно.

Две минути преди края резервата Андреа Белоти се измъкна и отправи удар от въздуха, но вратарят на Севиля успя да избие. Изненадващо реферът Тейлър не отсъди корнер за Рома.

Двата тима не си отбелязаха попадение в продълженията, като най-близо до гол бяха "джалоросите" - в последните секунди, когато топката се отби в напречната греда след удар на Крис Смолинг.

В крайна сметка спорът за купата в Лига Европа се реши с дузпи за трета поредна година (Айнтрахт Франкфурт - Рейнджърс през миналия сезон и Виляреал - Манчестър Юнайтед през 2020/21).

При тях за Севиля бяха точни Окампос, Ламела, Ракитич и Монтиел, който реализира победната дузпа, както и направи и с екипа на Аржентина на мондиала в Катар. Бранителят имаше късмет, че вратарят Руи Патрисио беше стъпил извън линията си при първоначалното му изпълнение, завършило със спасяване.

За Рома не сбърка единствено Браян Кристанте, докато в грешници се превърнаха Манчини и Ибаниес.

В крайна сметка испански отбор победи представител на друга страна във финал на Шампионската лига или Лига Европа в 18-и пореден финал.