29 години по-късно: Алжир отново превзе футболна Африка (ВИДЕО)

"Пустинните лисици" победиха Сенегал с 1:0 във финала

Отборът на Алжир отново превзе футболния връх в Африка, 29 години след като за последно спечели Купата на африканските нации! Във финала, игран в египетската столица Кайро, "пустинните лисици" победиха Сенегал с 1:0.

Единственото попадение бе дело на Багдад Бунеджа още във 2', когато нападателят стреля силно отдалеч, топката рикошира в Салиф Сане и се оплете в мрежата зад Алфред Гомис.

До края на полувремето двубоят се превърна в низ от груби единоборства, което доведе до накъсване на играта.

През втората част Сенегал опита да вкара мача в продължения, но на два пъти вратарят Раис М'Боли се намеси блестящо. В 60' камерунският главен съдия Алиум Алиум даде дузпа за Сенегал, която обаче впоследствие отмени след консултация със системата за видеоповторения VAR.

Тимът на Джамел Белмади все пак успя да удържи крехкия си аванс и да вдигне титлата за пръв път от изданието на турнира през 1990 г., когато страната бе домакин и триумфира.

Снимка: БГНЕС

Днешната победа е пета поредна за Алжир срещу Сенегал в турнира. Двата тима бяха съперници и в груповата фаза, като "пустинните лисици" се наложиха с 1:0. Алжирците победиха не само "лъвовете от Теранга", но и Кения и Танзания, а в директните елиминации отстраниха последователно Гвинея, Кот д'Ивоар и Нигерия.

Сенегал пък не допусна грешка след загубата от Алжир. Мане и компания имаха по-лек път до финала, побеждавайки с по 1:0 Уганда, Бенин и Тунис.

Стартови състави

Сенегал: Алфред Гомис, Ламин Гасама, Юсуф Сабали, Шейку Куяте, Салиф Сане, Идриса Гай, Баду Ндиай, Анри Севе, Исмаила Сар, Садио Мане и Мбайе Нианг

Алжир: Раис М'Боли, Аиса Манди, Меди Зефане, Рами Бенсебайни, Джамел Бенламри, Исмаел Бенасер, Адлен Гедиура, Софиан Фегули, Рияд Марез, Юсеф Белаили и Багдад Бунеджа