Австралия спечели "Хопман къп"

Втора титла за "кенгурата" в историята на турнира

Getty Images/Guliver Photos

Двойката на Австралия "зелено" спечели неофициалното световно първенство за смесени двойки – "Хопман къп". Във финала домакините спечелиха с 2:0 победи срещу отбора на Украйна.

В мача на сингъл при жените Дария Гаврилова победи Елина Свитолина. Първият сет в срещата отиде в сметката на австралийката, а във втория бе нужен тайбрек, в който Свитолина поведе с 6:1 точки и с тази преднина почти сигурно пращаше срещата в трети решаващ сет, но украинката така и не успя да затвори тайбрека и Гаврилова, след като спаси 5 сетбола, завърши срещата в своя полза с резултат 6:4, 7(8):6.

При мъжете Ник Кирьос надви Александър Долгополов с 6:3, 6:4. Така Австралия "зелено" спечели "Хопман къп", а Кирьос завърши турнира с 4 победи на сингъл (включително и срещу световния №2 – Анди Мъри) от 4 изиграни срещи. След победите на австралийците в мачовете на сингъл, двубоят по двойки  се обезсмисли и не бе изигран.

Това е втора титла за Австралия в историята на "Хопман къп", след тази през 1999 г., когато Марк Филипусис и Йелена Докич спечелиха турнира, докато Украйна записа втори загубен финал, след този през 1995 г.

Тази година за пръв път, от създаването на турнира през 1989 г., домакините от Австралия бяха представени от два отбора – шампионите Австралия "зелено" и Австралия "златно"*.

Държавата с най-много титли в "Хопман къп" е САЩ – 6 (1997, 2003, 2004, 2006, 2008 и 2011 г.), а на втора и трета позиция са съответно Испания с 4 (1990, 2002, 2010 и 2013 г.) и Словакия с 3 (1998, 2005 и 2009 г.).

*Зеленото и златното са националните цветове на Австралия.