България излезе начело след драма с Люксембург

Нашите измъкнаха 4:3 с гол на Сашо Тонев в добавеното време

България тръгна със задължителни 3 точки срещу Люксембург в квалификациите за Мондиал 2018 в Русия. Пред 3000 зрители (предвид данните на БФС за продадени билети) на "Васил Левски" обаче нашите тотално разочароваха с играта си срещу аутсайдера в групата.

След много треперене те все пак изпълниха мисията и измъкнаха инфарктно 4:3 преди тежките гостувания на Франция и Швеция през октомври. За капак дори оглавиха класирането в група А след равенствата между Швеция и Холандия (1:1) и Беларус и Франция (0:0).

В ложата седнаха президентът на БФС Борислав Михайлов и министърът на младежта и спорта Красен Кралев.

Ивайло Петев стартира анонсираното подмладяване с двама пълни дебютанти в титулярния състав - бранителите на ЦСКА-София Божидар Чорбаджийски и Антон Недялков. В защита им партнираше Иван Иванов, който се завърна в тима след близо тригодишна пауза заради две тежки травми на коляното.

Сред останалите избраници на селекционера изненади нямаше. На вратата застана Владислав Стоянов, пред него отдясно действаше Страхил Попов. До капитана Светослав Дяков в средата на терена оперираха Марселиньо, Ивелин Попов, Георги Миланов и Михаил Александров, а ролята на нападател бе поверена на Димитър Рангелов.

Именно футболистът на турския "Коняспор" откри резултата в 16-ата минута. Той получа топката пред наказателното поле и без замисляне изстреля мощен снаряд, който влетя в горния ляв ъгъл на Жонатан Жубер. Това бе и попадение №6 за Рангелов с националната фланелка.

Преди това българската врата бе обстрелвана два пъти неточно от бившия нападател на ЦСКА Аурелиен Жоаким и от 16-годишния талант от "Метц" Венсан Тил. Родните национали държаха интициативата, но трудно стигаха до чисти позиции. Малко преди почивката Георги Миланов бе близо до второ попадение, но изстрелът му от дистанция прати топката в гредата.

С началото на втората част стана ясно, че гостите не са дошли с намерение да загубят. Само в рамките на две минути те стигнаха до пълен обрат. Между 60-ата и 62-ата Жоаким на два пъти матира българската защита и втрещи малцината фенове по трибуните. Все пак след още 120 секунди Марселиньо успя да изравни след разбъркване и удар с глава в близкия ъгъл. Домакините очаквано се хвърлиха напред, а десетина минути преди края Ивелин Попов възстанови аванса с прекрасно изпълнение на пряк свободен удар от 20-ина метра.

После драмата стана пълна. Гостите направиха 3:3 в първите секунди на добавеното време след скоростна атака и точен удар на Флориан Бонер. Но до края имаше време за още един точен изстрел на резервата Александър Тонев...

Така България удължи перфектния си баланс срещу съперника на 13 победи от 13 мача. А Люксембург никога досега не бе отбелязвал три попадения при досегашните си над 130 гостувания в официални двубои...