Беретини е първият италиански финалист на "Уимбълдън"

Световният №9 отстрани елиминиралия Федерер

Историческо постижение за Матео Беретини! Световният №9 стана първият италиански финалист на "Уимбълдън", след като победи с 3:1 сета (6:3, 6:0, 6:7/3/, 6:4) Хуберт Хуркач (Полша) за 2 часа и 39 минути игра.

Успехът е четвърти за Беретини от началото на турнира и 11-и пореден на тревни кортове.

Хуркач, който отстрани Федерер в четвъртфиналите, също записа рекордно класиране. Полякът обаче не намери отговор на 60-е уинъра и 22 аса на Беретини и успя да вземе само третия сет след тайбрек. В първите две части италианецът даде на съперника едва 3 гейма, а в последния сет започна с пробив и не изпусна контрола до края.

Най-доброто представяне на Беретини до днес бе полуфиналът на US Open през 2019 г. Ако триумфира на "Уимбълдън", той ще е първият италианец с титла в Големия шлем от 1976 г. насам, когато Адриано Паната печели "Ролан Гарос".

В спора за трофея в неделя Беретини ще се изправи срещу лидера в световната ранглиста Новак Джокович (Сърбия) или Денис Шаповалов (Канада).