Четири "български" отбора напред в Шампионска лига

Ники Пенчев с първи игрови минути след боледуване

CEV

Четири волейболни отбора, в чиито състави се състезават българи, продължават напред в елиминационната фаза на най-силния клубн турнир в Европа - Шампионска лига. Въпреки че представителя на родното първенство Марек Юнион Ивкони отпадна без нито една спечелена точка, напред продължават Тренто, Зенит (Казан), Халкбанк (Анкара) и Асеко Ресовия (Жешув).

Тимът на Тренто, воден от Радостин Стойчев, победи с категоричното 3:0 (25:21, 25:10, 25:21) белгийския шампион Нолико. Разпределителят Георги Братоев се появи в игра за италианците в третия гейм на срещата и не записа точки. За трентинци най-резултатен бе Митар Джурич с 14 точки (2 блокади, 1 ас, 55% в атака). За Нолико Матиас Раймекерс записа 8 (1 блокада, 80% в атака).

Снимка: CEV

В друг мач от групата ПАОК, с централния блокировач Красимир Георгиев в състава, загуби срещата си с Тур с 1:3 (18:25, 21:25, 25:23, 16:25). Българинът игра цял мач и записа 13 точки (3 блокади, 1 ас, 75% в атака). Това бе и последен мач за юношата на ЦСКА с фланелката на гърците. Той ще тренира с "червените", докато успее да си намери отбор в чужбина.

Снимка: CEV

Напред в турнира продължават Тренто и френския Тур.

В група "D" двата отбора, които достигнаха елиминациите са Зенит (Казан) и Халкбанк (Анкара).

Късно снощи руският шампион победи Хипо Тирол (Инсбрук) с 3:0 (25:16, 25:22, 25:21). Теодор Салпаров игра цял мач за Зенит и записа 50% перфектро и 58% позитивно посрещане. Най-резултатен за руснаци бе Алексей Кулешов с 18 точки (4 блокади, 50% в атака). За противниците им Габриел Песоа записа 13 (1 блокада, 1 ас, 61% в атака, 47% позитивно и 29% перфектно посрещане).

Снимка: CEV

Цветан Соколов не взе участие в победата на своя Халкбанк (Анкара) срещу Будванска Ривиера (Будва) с 3:0 (25:15, 25:16, 25:16). Венелин Кадънков също остана резерва за своя тим. За турския шампион Дик Коой (2 блокади, 1 ас, 55% в атака, 67% позитвно и 56% перфектно посрещане) и Кевин Льо Ру (3 блокади, 3 аса, 53% в атака) записаха по 14 точки. За черногорците най-резултатен бе Лука Бабич с 10 (3 блокади, 30% в атака).

Снимка: CEV

Българско дебри беляза последния кръг в група "G". Тимът на българският посрещач Николай Пенчев Асеко Ресовия (Жешув) остана непобеден в групата, след като успя да надвие Драгънс (Лугано), с Теодор Тодоров в състава, с 3:0 (25:23, 25:17, 25:18). Пенчев записа първи игрови минути след възстановяването си от плевмония, която не му позволи да играе на Олимпийската квалификация в Берлин в началото на януари. Той се включи в първите два гейма, а в третия излезе като титуляр, отбелязвайки 7 точки (3 блокади, 1 ас, 60% в атака, 100% позитивно и 100% перфектно посрещане). Най-резултатен за поляци бе Александър Шливка, който записа 16 точки (67% в атака, 33% позитивно и 22% перфектно посрещане). Теодор Тодоров бе титуляр за швейцарци, завършвайки срещата с 10 точки (4 блокади, 67% в атака).