Чудото на "Парк де Пренс" на четвърт век

Изминаха точно 25 години от великия триумф над Франция

Днес, 17 ноември, се навършват точно 25 години от феноменалната победа на България над Франция на "Парк де Пренс". Четвърт век от емблематичната фраза на Николай Колев-Мичмана "Господ е българин!".

Успехът с 2:1 ни отведе до онова незабравимо американско лято, а спомените от гола на Емил Костадинов в 90-ата минута едва ли някога ще напуснат съзнанието на всички онези, които по един или друг начин са се чувствали част от еуфорията, която завладя страната и накара света да заговори за България.

Как се случва всичко

17 ноември 1993 г. 11 български момчета излизат за подвиг на "Парк де Пренс" в Париж и го правят. "Лъвовете" все още са в играта за Мондиал 1994, след като Израел побеждава Франция като гост. По онова време в редиците на "петлите" са Ерик Кантона, Давид Жинола, Жан-Пиер Папен, Дидие Дешан, Пол льо Гуен. Но България си има Христо Стоичков, Йордан Лечков, Емил Кременлиев, Красимир Балъков и.. Емил Костадинов!

Цяла Франция очаква победа и резонно класиране за световното първенство на едно от най-талантливите си поколения. Но, уби, малка България има други планове.

На домакините им трябва само точка, за да си подпечатат визите за САЩ. Те повеждат в 32-ата минута след плътен удар на Кантона. Но играта за "лъвовете" тепърва започва. В 37-ата минута Балъков центрира от корнер и буквално слага топката на главата на Емил Костадинов, който пронизва Бернар Лама за 1:1.

Редовното време почти изтича, а резултатът не се променя. Тогава обаче се случва чудото, за което всяка година на тази дата си припомняме с умиление.

89:46 минута. Резервата Давид Жинола получава топката до флагчето за корнер по дясното крило. Той обаче вместо да бави времето, центрира, а българите овладяват топката. Любослав Пенев дава 30-метров пас към спринтиращия напред Костадинов, който с мощен шут под горната греда препарира Лама и смълчава Франция - "Господ е българин!".

Дива лудост обхваща цял един народ, а героят на България получава гордото прозвище Екзекуторът на "петлите". Пеневата чета отлита за Америка и записва най-славната страница във футболната си история!