Испания победи България с 50 точки разлика на старта на евроквалификациите

Европейският шампион не остави шансове на "лъвиците" на Стефан Михайлов

Женският национален отбор на България по баскетбол стартира със загуба европейските квалификации. Възпитаничките на Стефан Михайлов вкараха само 16 точки през второто полувреме и претърпяха поражение в София от фаворита и защитаващ континенталната си титла Испания с 50 точки разлика - 42:92 (14:21, 12:21, 10:26, 6:24).

Иберийките, олимпийски и световни вицешампионки, владееха инициативата през почти цялата среща и заслужено спечелиха.

Българките започнаха добре мача и след четири минути игра дори водеха с 9:6, но след серия от седем безответни точки съперничките стигнаха до обрат и до края доминираха.

В началото на втората четвърт авансът на гостите за първи път стана двуцифрен при 27:14, но след няколко силни минути българките намалиха до 25:31 в 16-ата минута. До почивката обаче испанките пак набраха скорост и се оттеглиха с аванс от 42:26.

Третата част стартира със серия от 15:4 за гостите, което сякаш окончателно обезвери българките, а до края на четвъртината преднината на испанките премина 30 точки при 66:32.

Гостите продължиха да контролират играта и 2 минути преди края авансът им надвиши 50 точки при 91:40.

Капитанката Лора Никълс беше най-резултатна за победителките с 14 точки, а Асту Ндур добави 13 точки и 9 борби. Марта Харгай също вкара 13 за испанките.

За българките Диана Войнова, Димана Георгиева и Христина Иванова завършиха с по 8 точки.

В следващия кръг на 15-и ноември България гостува на Украйна.