Исторически триумф за Сърбия в Световната лига

"Плавите" победиха Бразилия с 3:0

Отборът на Сърбия победи Бразилия с 3:0 на финала в Световната лига по волейбол и по този начин за първи път в историята си спечели титлата в най-комерсиалния турнир.

"Плавите" спечелиха отделните части с 25:22, 25:22 и 25:21, показвайки, че победата им над "селесао" с 3:1 в Белград по-рано през сезона не е случайна.

За Сърбия това е едва първи успех на финал срещу бразилците от четири опита. За последното двата тима се срещнаха в тази фаза на турнира през 2009 г.

Западните ни съседни започнаха по-добре срещата и благодарение на силния си сервис поведоха в резултата.

Втората част започна по идентичен начин. Бразилците допускаха нетипично много грешки, а сърбите умело наказваха всяка една от тях.

В третия гейм сръбският тим затвърди игровото си превъзходство над съперника. Тимът на Никола Гърбич бързо натрупа комфортна преднина и спечели частта, с което и крайната победа в мача.

Най-резултатен в срещата бе бразилецът Уолъс де Соуса с 18 точки, а Рикардо Лукарели добави още 11.

За шампионите от Сърбия с 16 точки завърши Марко Ивович, Дражен Любурич записа 10 точки.

Миналогодишният шампион Франция се утеши с бронзовите медали, след като в спора за третото място волейболистите на селекционера Лоран Тили се наложиха с 3:0 (25:23, 25:21, 25:20) над Италия.