Катастрофа с Верстапен, наказание и триумф за Хамилтън във Великобритания

Световният шампион победи на любимата си писта за осми път

Световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън спечели Гран При на Великобритания за осми път! Британецът зарадва около 140 000 зрители по трибуните на любимата си писта "Силвърстоун" с драматичен успех.

Той го постигна въпреки катастрофа с основния си съперник Макс Верстапен още в първата обиколка, след която получи 10-секундо наказание.

Дискусиите около инцидента бяха разгорещени, като от "Ред Бул" настояваха за по-голямо наказание за британеца. От "Мерцедес" защитиха Хамилтън, който също имаше поражения по болида си. Те бяха поправени при паузата на състезанието. Верстапен индикира, че е добре, но все пак отиде в болница, след като се почувства замаян.

При подновяването на състезанието пилотът на "Ферари" Шарл Льоклер поведе колоната и пазеше първата позиция до 50-а обиколка. Тогава Хамилтън атакува и изпревари французина, вдигайки на крака всички по трибуните на "Силвърстоун".

Победата е под №99 за седемкратния световен шампион в кариерата му, както и четвърта през настоящия сезон. След нея той добави 26 точки към актива си, като направи и най-бързата обиколка, стопявайки преднината на Верстапен в генералното класиране до 7 точки.

Втори завърши Шарл Льоклер с "Ферари". Място на подиума намери и съотборникът на Хамилтън - Валтери Ботас.

Сезонът във Формула 1 продължава на 1 август с 11-и старт - Гран При на Унгария.