На този ден: Уругвай става първият световен шампион по футбол (ВИДЕО)

Преди 90 години домакините побеждават Аржентина с 4:2 във финала на "Сентенарио"

На 30 юли през 1930 г. Уръгвай става първият световен шампион по футбол. Домакините побеждават Аржентина с 4:2 пред около 90 000 зрители на стадион "Сентенарио" в Монтевидео.

По пътя към исторически трофей Уругвай преодолява Перу (1:0) и Румъния (4:0) в груповата фаза, докато Аржентина се справя с Франция (1:0), Мексико (6:3) и Чили (3:1). На полуфиналите те побеждават съответно Югославия и САЩ с по 6:1.

Преди началото на решителния сблъсък двата тима дълго време спорят чия да бъде първата топка. В крайна сметка се стига до споразумение - през първото полувреме да е за Аржентина, а през второто за Уругвай.

Домакините започват по-добре мача и в 12-ата минута повеждат след гол на Пабло Дорадо. Преди почивката обаче гостите правят обрат с попадения на Карлос Песелие (20-ата мин.) и Гилермо Стабиле (37-ата мин.).

През второто полувреме обаче футболистите на Уругвай са неудържими. Първо Жозе Педро Сеа изравнява в 57-ата минута, а след това Викториано Сантос Ириарте прави 3:2. Минута преди края Хектор Кастро слага точка на спора за титлата с гол за 4:2.

Към днешна дата рекордьор с пет световни титли е Бразилия. Второто място с по четири си делят Германия и Италия.