Онзи 17 ноември: 28 години от историческия гол на Емил Костадинов

Един от най-великите моменти в историята на българския футбол

Спомените топлят дори в най-тежките моменти! Когато националният отбор по футбол на България за 18-та година няма да играе на голямо първенство, се обръщаме назад към... онзи невероятен момент.

17 ноември 1993 г., "Парк де пренс", квалификации за световното първенство в САЩ, Франция - България!

"Лъвовете" все още са в играта за Мондиал 1994, след като Израел побеждава Франция като гост. По онова време в редиците на "петлите" са Ерик Кантона, Давид Жинола, Жан-Пиер Папен, Дидие Дешан, Пол льо Гуен. Но България си има Христо Стоичков, Йордан Лечков, Емил Кременлиев, Красимир Балъков и.. Емил Костадинов!

Цяла Франция очаква победа и резонно класиране за световното първенство на едно от най-талантливите си поколения. Но, уви, малка България има други планове.

На домакините им трябва само точка, за да си подпечатат визите за САЩ. Те повеждат в 32-ата минута след плътен удар на Кантона. Но играта за "лъвовете" тепърва започва. В 37-ата минута Балъков центрира от корнер и буквално слага топката на главата на Емил Костадинов, който пронизва Бернар Лама за 1:1.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Редовното време почти изтича, а резултатът не се променя. Тогава обаче се случва чудото, за което всяка година на тази дата си припомняме с умиление.

89:46 минута. Резервата Давид Жинола получава топката до флагчето за корнер по дясното крило. Той обаче вместо да бави времето, центрира, а българите овладяват топката. Любослав Пенев дава 30-метров пас към спринтиращия напред Костадинов, който с мощен шут под горната греда препарира Лама и смълчава Франция - "Господ е българин!".

Дива лудост обхваща цял един народ, а героят на България получава гордото прозвище Екзекуторът на "петлите". Пеневата чета отлита за Америка и записва най-славната страница във футболната си история!