Победителите в Софийския маратон изгърмяха с допинг

Сбаи и Хапилина са със спрени права

Ладислав Цветков

Победителите в тазгодишното издание на Софийския маратон - Юсеф Сбаи (Mароко) и Виктория Хапилина (Украйна) са със спрени права заради употреба на забранения синтетичен анабол ЕПО, съобщиха от Athletics Integrity Unit.

Сбаи, който има и италианско гражданство, спечели и маратона във Варна, който се състоя след този в столицата, и така си осигури премия от 15 000 лева.

Снимка: Ладислав Цветков

Хапилина спечели в София с най-доброто време в историята на състезанието – 2.27.59 часа.

Справката на AIU показва, че положителният резултат на Хапилина е от 13 ноември, а на мароканеца - от 16 ноември.

Организаторите на маратона все още не са изплатили премията на Сбаи, а класирането ще бъде променено.

Софийският маратон бе помрачен и от неспортсменска проява. Сръбкинята Оливера Йевтич бе изблъскана от българина Боян Вачев малко след старта на бягането на 10 км и не успя да продължи.

Действието на Вачев предизвика широк отзвук в западната ни съседка, но самият той заяви, че реакцията му не е била умишлена.

Йевтич спечели бягането на 10 км във Варна и сподели, че инцидентът от София вече е затворена страница.