Половин век по-късно: Легенди пресъздават скандалния финал на Мондиал 1966

Днес от 18:00 ч. по RING - приятелски мач между едни от най-големите играчи на Англия и Германия от близкото минало

Англия и Германия излизат днес в приятелски двубой, изпълнен с легендарни имена, по повод 50-годишнината от спечелената от "трите лъва" световна титла от 1966 г.

Футболното шоу, с арена стадион "Ъптън Парк" в Лондон, ще бъде излъчено пряко по телевизия RING с начален час 18:00.

На стадиона, намиращ се в едноименния лондонски парк, отново в екип ще излязат някои от най-впечатляващите футболисти, които играта някога е виждала.

Съставите на двата отбора:

Англия: Дейвид Сиймън, Дейвид Джеймс, Гари Невил, Дес Уокър, Сол Кембъл, Рио Фърдинанд, Стивън Джерард, Франк Лампард, Пол Скоулс, Лес Фърдинанд, Алън Шиърър, Теди Шерингам, Стан Колимор, Майкъл Оуен, Джо Коул, Йън Райт, Пол Гаскойн, Мат Льо Тисие, Скот Паркър, Джон Барнс, Пол Мърсън, Рей Парлър, Джейми Реднап, Кевин Филипс, Джейми Карагър, Тревър Синклер, Мартин Киоун, Тони Коти, Джулиан Дикс.

Германия: Оливер Кан, Михаел Балак, Кристиян Циге, Матиас Замер, Лотър Матеус, Щефан Фройнд, Андреас Мьолер, Андреас Бреме, Оливер Бирхоф, Йенс Лемън, Щефан Ефенберг, Дитмар Хаман, Йенс Новотни, Щефан Кунц, Томас Хелмер, Томас Хицелспергер, Оливер Ньовил, Уве Рьослер, Гуидо Бухвалд, Джанлука Гаудино, Карстен Рамелов, Юрген Колер, Пиер Литбарски, Клаус Аугенталер, Олаф Тон, Торстен Фрингс, Йенс Йеремис.

Сред официалните гости на събитието ще бъдат бившите световни шампиони в професионалния бокс Ленъкс Люис, Франк Бруно и Рики Хатън, петкратният световен първенец по снукър Рони О'Съливан, бившият световен шампион във Формула 1 Деймън Хил, както и други звезди от спорта и шоубизнеса.

Финалът от 30 юли 1966 година на митичния стадион "Уембли" определя осмия световен шампион и същевременно е един от най-скандалните мачове в историята. Двубоят е изигран пред над 96 хиляди зрители и е наблюдаван от над 32 милиона души по телевизията. Това го прави най-гледаното телевизионно събитие в историята на Великобритания.

В 12-ата минута на мача гостите повеждат чрез Халер, който смълчава препълнените трибуни. Впоследствие Хърст и Питърс реализират за пълен обрат на Англия, а редовното време завършва при 2-2 след изравнителен гол на Вебер в 89-ата минута.

В 101-вата минута от продълженията Джеф Хърст стреля, цели горната греда на противниковата врата и топката тупва на сантиметри пред голлинията. Страничният съдия обаче вдига своя флаг и е категоричен - гол за Англия - 3-2! Футболистите на Германия побесняват и яростно търсят обяснение от главния и страничния съдия за решението, но то вече е факт. Това спорно отсъждане е обект на дискусии и до днес, а самият Джеф Хърст призна не отдавна, че според него гол не е имало.

В края на продълженията Хърст вкарва третия си гол в мача, с което фиксира своя хеттрик и крайния резултат - 4-2. Победа, която носи на Англия първата им и единствена до момента световна титла.