Рикардо триумфира в Монако, излезе трети в генералното класиране

Пилотът на "Ред Бул" стартира първи и не изпусна лидерската позиция до края

Пилотът на "Ред Бул" Даниел Рикардо (Австралия) успя да се справи с доста проблеми в автомобила си, в това число загуба и на мощност, и беше коронясан за първи път като победител в Гран При на Монако във Формула 1. Рикардо стартира от първа позиция и доминираше тотално през цялото време по улиците на княжеството, печелейки 7-ата си победа в кариерата.

Австралиецът беше най-добър в трите тренировъчни сесии в петък и събота, както и в квалификациите, преди да спечели за първи път тук. Зад него се наредиха Себастиан Фетел от "Ферари" и Люис Хамилтън от "Мерцедес". Така той взе реванш след като преди две години- през 2016-а година, победата му беше отнета.

Времето на победителя от днес е 1:42.54,807 часа, а след него Фетел остана на 7.336. Световният шампион Хамилтън се нареди 3-и на 17.103.

Втората победа през сезона изкачи Рикардо на 3-о място в класирането за световния шампионат, където той има 72 точки след днес. Начело е защитаващият титлата си Хамилтън със 110 и Фетел с 96.

Съотборникът на Рикардо - Макс Верстапен, се възстанови от късния и заден старт и успя да се добере до 9-ото място днес. Той стартира от задна позиция заради катастрофа по време на последната свободна тренировка. Следващото състезание е на 10-и юни в Канада.

Лек дъжд около час преди началото на състезанието накара състезателите да се движат в група в самото начало. Но Рикардо направи ранна преднина от Фетел около 17-ата обиколка, но в 28-ата започна да се оплаква от загуба на мощност в двигателя, а по същото време пилотът на Ферари се доближи до него на около секунда при 3 секунди аванс малко по-рано. Германецът не успя да устрои истинска атака, а в слушалките Рикардо чу от хората от отбора си, че те нямат отговор за решаване на проблема с мощността в момента. Шампионът Хамилтън пък тъкмо се бе върнал на пистата след смяна на гуми от хиперсофт на ултрасофт, но това не му помогна да се намеси в битката на първите двама.

Преднината на Рикардо драматично намаляваше с наближаването на края на това състезание, но тесните улици в Княжество Монако не даваше кой знае какви възможности на опонентите да атакуват. В крайна сметка най-вече благодарение на личното си майсторство Рикардо спечели крайната победа с преднина от над седем секунди пред Фетел. Кими Райконен, другият пилот на Ферари, успя да удържи 4-ата позиция пред Ботас, а Естебан Окон се нареди на 6-о място.