Серхио Рамос - вторият европеец със 176 мача за националния тим (ВИДЕО)

Защитникът изравни постижение на Джанлуиджи Буфон

Малко или много са 176 мача? Когато става дума за национални отбори, които играят доста по-рядко от клубните, цифрата е достойна за рекорд.

А в Европа футболистите, които имат точно толкова появявания на терена за своите тимове са двама - неостаряващият италиански вратар Джанлуиджи Буфон (който сложи край на кариерата си в националния тим през март 2018 г.) и от снощи (11 ноември) испанецът Серхио Рамос.

Защитникът се появи като резерва за своя тим по време на контролата на Испания с Нидерландия, завършила 1:1. Рамос влезе в 85-ата минута на мястото на Иниго Мартинес и за 176-и път изпита емоцията да бъде част от националния тим.

Той отдавна си осигури първото място в класацията за най-много мачове в испанския отбор. Рамос изпреварва вратаря Икер Касияс (167 мача в периода 2000 - 2016 г.) и Шави (133 мача в периода 2000 - 2014 г.). Рекордният му 168-и мач беше срещу Норвегия на 12 октомври 2019 г.

Рамос дебютира за "Ла фурия роха" преди повече от 15 години - на 26 март 2005 г. в контрола срещу Чили (победа с 3:0 за Испания). От тогава капитанът на "Реал" Мадрид е неизменна част от националния тим. Той беше в основата на триумфа на Испания на две европейски първенства - през 2008 и 2010 г., и на Мондиала през 2010 г.

Днес Рамос е на 34 години и се закани, че няма да се отказва от тима поне до световното първенство през 2022 г., което трябва да се проведе в Катар. Още в следващия мач - гостуването на Швейцария от Лигата на нациите в събота (14 ноември), защитникът може да подобри постижението на Буфон.

Що се отнася до тези 176 мача, те са рекорд само за Европа. В световен мащаб най-много срещи за националния си тим има египтянинът Ахмед Хасан. В периода 1995 - 2012 г. той взима участие в 184 срещи. След него се нарежда Ахмед Мубарак от Оман, който прави дебют за националния тим през 2003 г. и продължава да трупа мачове. В момента на сметката на 35-годишния футболист има 179 срещи.