Циципас спря Димитров в Барселона

Убедителна и бърза победа за гръцкия тенисист

Стефанос Циципас сложи край на участието на Григор Димитров в турнира на клей в Барселона. В мач от 1/8-финалите гръцкият тенисист победи бившия номер 3 в света с 2:0 сета (6:1, 6:4) за малко повече от час игра.

Димитров направи доста грешки, докато шампионът от Монте Карло си гарантира продължаване към четвъртфиналите, където ще играе с испанеца Карлос Алкарас.

Това беше четвърти мач между Димитров и Циципас. Световният номер 5 спечели за трети път, а единственият успех на българина е през 2020 г. на турнира в зала във Виена.

Димитров не успя да повтори класирането си от 2018 г., когато стигна до четвъртфиналите. Именно това е най-добрият му резултат от петте му участия в Барселона.

Българинът започна колебливо мача и допускаше огромен брой непредизвикани грешки. Това позволи на Циципас да реализира два пробива и да поведе с 4:0 гейма за отрицателно време, а след още един пробив гъркът затвори първата част след само 25 минути игра.

Доста по-интересен и оспорван се оказа вторият сет. В него Димитров показа и много по-добра игра. 30-годишният българин направи пробив още в първия гейм, но веднага след това Циципас върна брейка за 1:1.

Димитров нанесе нов удар в петия гейм, след който отново поведе с пробив за 3:2, но и този път първата ракета на България не успя да затвърди аванса си и Циципас веднага успя да възвърне позиции. Поставеният под номер 14 в схемата Димитров трябваше да сервира за оставане в мача при 4:5 гейма във втория сет, но отново показа колебания и това донесе шестия пробив на Циципас в мача, а с него и победата.

Следващият турнир, в който българинът е заявил участие, е от серията "Мастърс" в Мадрид, който стартира на 2 май.