Димитров отпадна крачка преди финала в Монте Карло

Първата ни ракета отстъпи в епичен дуел

Най-добрият български тенисист - Григор Димитров, отпадна крачка преди финала в Монте Карло! Първата ни ракета загуби с 1:2 сета (4:6, 7:6/2/, 3:6) от Алехандро Давидович Фокина (Испания) в епичен полуфинален мач, продължил 2 часа и 43 минути.

Така Димитров пропусна да се класира за втори финал в турнир от сериите "Мастърс 1000". Единственият в кариерата му до момента остава този в Синсинати (САЩ) през 2017 г.

За Григор полуфиналът бе втори в Монте Карло. При предишния - през 2018 г., отстъпи с 0:2 сета (1:6, 1:6) на Рафаел Надал. Димитров има и два четвъртфинала - през 2013 и 2015 г. Класирането сред най-добрите четири в "Мастърс 1000" е осмо за българина.

Същевременно Фокина записа пети пореден успех срещу топ тенисист, като серията му включва сензационната победа срещу световния №2 Новак Джокович в осминафиналите в Монте Карло - 2:1 сета (6:3, 6:7 /5/, 6:1).

Днес откриващият сет започна с бърза размяна на геймове, но веднага след това Фокина стигна до пробив за 2:1 и го затвърди. Димитров бе най-близо до спечелване на подаването на съперника си в осмия гейм, когато дръпна с 30-0, но испанецът оцеля. Последва безупречен гейм за Григор, преди Фокина да се възползва от първия си сетбол за 6:4.

Вторият сет бе равностоен, като двамата осъществиха по един пробив, след което Фокина записа втори. Кошмарът на Джокович поведе с 5:3, но Димитров намали изоставането си и проби испанеца в ключовия десети гейм. Спорът в частта се реши с тайбрек, в който българинът показа по-здрави нерви и даде само две точки на противника.

Третият сет стартира страхотно за Димитров - с пробив. Впоследствие Григор затвърди с гейм на 0 и излезе напред с 2:0. Последва над 13-минутна част, в която първата ни ракета пропиля 5 брейкбола и Фокина се измъкна. Това се оказа повратен момент. Испанецът пое инициативата и не я изпусна до края, за да сложи точка на спора при 6:3.

Във финала, първи за Фокина в сериите "Мастърс 1000", той ще се изправи срещу победителя от двойката Александър Зверев - Стефанос Циципас.