Джокович сломи Кириос и триумфира за седми път на "Уимбълдън"

21-a титла от Големия шлем за сърбина

Новак Джокович спечели за четвърти пореден и общо седми път "Уимбълдън". Сърбинът победи Ник Кириос с 3:1 сета (4:6, 6:3, 6:4, 7:6 (3), като по този начин завоюва 21-и трофей в турнир от Големия шлем. С един повече от него е само Рафаел Надал.

За 27-годишния Кириос това беше дебютно участие във финал на надпревара от Шлема, докато Джокович излезе в битка за трофея за 32-и път.

Сърбинът взе и първа победа над Кириос, като дотук беше с две поражение, при това без спечелен сет.

След спечелването на седма титла от "Уимбълдън" Джокович се изравни с Пийт Сампрас. Пред тях е единствено Роджър Федерер с осем отличия.

Сампрас също е печелил четири пъти поред в Лондон, докато швейцарецът има пет поредни между 2003 и 2007 година.

Въпреки успеха, Новак ще загуби 2000 точки от актива си, тъй като на тазгодишното издание на "Уимбълдън" не се присъждат точки заради недопускането на тенисисти от Русия и Беларус. Той ще се смъкне до седмо място в ранглистата.

Мачът започна трудно за сърбина, който допусна пробив при 2:2, Кириос успя да го затвърди и до края на сета не изпусна аванса си - 6:4.

Точно както и в предишните си два мача, Ноле вдигна нивото си през втория сет. Той успя да направи един лесен пробив за 3:1, но това му позволи да изравни сетовете с 6:3.

В третия сет всичко вървеше равностойно до 4:4, когато Джокович направи пробив и след това взе сервиса си за 6:4.

Четвъртата част бе още по-оспорвана и се стигна до тайбрек, в който обаче сърбинът поведе и имаше цели пет мачбола. Той загуби два от тях, но реализира третия, след като австралиецът прати топката в мрежата.

Кириос имаше превес в част от статистиката, като направи цели 30 аса срещу 15 за Джокович, а имаше предимство и при печелившите удари - 62:46.

Джокович обаче направи по-малко непредизвикани грешки, спечели повече точки на първия си сервис и направи повече точки при излизането си на мрежата.

Сърбинът имаше годишнина от брака си и подари победата на финала на съпругата си Йелена.