Казахстанка е новата кралица на "Уимбълдън"

Елена Рибакина победи Онс Жабур във финала

"Уимбълдън" има своята първа казахстанска кралица! Елена Рибакина триумфира, след като победи Онс Жабур с 2:1 сета (3:6, 6:2, 6:2) във финала за час и 15 минути на корта.

Новата шампионка е от руски произход, но играе за Казахстан от 2018 г. Любопитното е, че тя работи с български мениджър - Стефан Гюров. Успехът в "Ол Инглънд Клъб" щеше да я изстреля в Топ 10 на световната ранглиста, ако се присъждаха точки.

Мачът обаче започна много по-добре за тунизийката. Тя направи пробив още в третия гейм, след това го затвърди на свой сервис, като поведе с 3:1. Жабур съхрани аванса си и с още един пробив затвори сета при 6:3 за 33 минути.

Рибакина подобри много нивото си във втория сет и направи два бързи пробива за 4:1, а след това изравни сетовете с 6:2.

Казахстанката използва инерцията и в третия сет, когато отново направи два пробива за 5:2 и сервира за мача, като при последната точка Жабур направи непредизвикана грешка.

За Жабур остава утехата, че стана първата арабска тенисистка на финал в турнир от Големия шлем.

Рибакина стигна до спор за трофей за девети път в кариерата си. За нея това е едва трети спечелен финал. Титлите ѝ са от Букурещ през 2019 г. и Хобарт през 2020 г., като и двата турнира попадат в категорията WTA 250.