2 от 2 за "лъвиците" на Евроволей (ВИДЕО)

Тимът на Лоренцо Мичели удари и Босна и Херцеговина с 3:1

България изкова втора победа на европейското първенство по волейбол за жени и излезе на първо място в група 2. Нашите момичета сразиха Босна и Херцеговина с 3:1 (25:20, 25:19, 19:25, 25:18) в Арена ди Монца.

По същия начин ден по-рано победихме Хърватия. И в двете срещи България беше по-добрият тим. Само на моменти показахме отпускане, което ни коства два гейма. Босна и Херцеговина пък вече е с победа и загуба.

Снимка: bfvolleyball

Първият гейм стартира с пълен паритет. Двата отбора не можеха да вземат преднина. Равенствата се редяха до 5:5. Тогава България направи малък пробив – 7:5. Разликата се увеличи при 11:8 и после при 14:11. Отлична в тези моменти беше капитанът Мирослава Паскова. Този път тя започна като титуляр, въпреки че още не е напълно готова след тежкото счупване на крака по време на Лигата на нациите.

Заедно с Радостина Маринова и Мира Тодорова триото правеше най-често точки и поведохме с 19:13. В нито един момент до края на гейма не допуснахме босненките да се доближат. Бяхме солидни и в защита, и в атака. Първият геймбол дойде при резултат 24:18.

Съперничките успяха да го спасят, но треньорът Мичели поиска видеоразглеждане. Реферите отсъдиха, че топката е добра. Босненките спасиха и втория геймбол, с което намалиха до 20:24. Мичели поиска таймаут. Прекъсването свърши работа и Тодорова "простреля" блокадата за 25:20.

Вторият гейм не започна по наш вкус. Босненките поведоха със 7:3. Класата обаче явно беше по-висока в българския отбор. Изравнихме резултата при 10:10. Атака на Маринова ни даде и аванс – 11:10. Босненките помогнаха с две топки в аут за шест поредни точки. Петя Баракова пък направи седмата и осмата с асове – 15:10.

Мачът изцяло влезе в нашето русло, а дойде ред на Борислава Съйкова също да изстреля директна точка от начален удар. Двойната блокада на Маринова и Тодорова направи резултата 19:12. Вече въпросът беше с колко точно ще поведем с 2:0. Случи се при 25:19.

Босна и Херцеговина започна по-добре и третия гейм. Съперничките поведоха с 5:1, но предвид досегашния развой на мача това не трябваше да ни притеснява. Разликата обаче не се намаляваше и губехме с 6:10.

Най-големият ни пасив дойде при 8:13. Не успявахме да направим серия и да скъсим разликата. Босненките дръпнаха с 18:12. Факт беше, е в тази част отстъпвахме и трябваше да преглътнем поражението – 19:25.

Следващият гейм започна също много оспорвано. Точките се редуваха до 5:5, когато най-накрая показахме лицето си и поведохме с 8:5. За съжаление, твърде лесно дадохме разликата да стане пак минимална. Паскова обаче беше безпощадна отново в решителен момент и не допусна изравняване. С много труд удържахме двете точки преднина.

Равенството все пак дойде при 13:13. И тогава показахме характер! Три точки поред, които ни приближиха до победата. Маринова направи четвъртата – 17:13. Битката продължаваше – Босна и Херцеговина намали с три поредни точки.

И пак Паскова беше човекът за спиране на лоши серии. Първо направи точка, а след това със страхотен плонж предизвика съперничка да атакува прибързано и да удари мрежата. Босненките ни помогнаха с аут и резултатът стана 20:16. До края на мача България беше господар и го затвори с 25:18.

"Лъвиците" завършват деня на първо място в групата с две победи. Утре почиват, а в събота е дербито за върха с фаворита Италия. Срещата можете да проследете пряко по RING, както и на btvsport.bg