България удари Иран в домакинския турнир от Лигата на нациите

"Лъвовете" с първа победа в настоящото издание

FIVB

Мъжкият национален отбор по волейбол започна с убедителна победа участието си в домакинския турнир в Лигата на нациите. Тимът на Николай Желязков се наложи над Иран с 3:0 (25:19, 25:23, 26:24) в столичната "Арена Армеец".

Успехът е първи за България в настоящото издание на турнира. С него "лъвовете" прекъснаха серията от две поражения срещу иранците, които надвиха за последно на световното първенство през 2018 г.

Снимка: FIVB

Над всички тази вечер бе синът на Владимир Николов - Александър, който завърши с 20 точки, а 14 за успеха добави другият ни титулярен посрещач - Мартин Атанасов. За съперника най-резултатен със 17 точки беше Амин Есмаеилнеджад.

Следващият мач на "трикольорите" е в петък, когато се изправят срещу Австралия.

Тази вечер в първата част българите поведоха с 10:7. Последваха нови силни изяви на "лъвовете", за да се стигне до 16:13, след което геймът приключи при 25:19.

Иранците опитаха да противодействат и взеха аванс от 11:9 и 23:20 във втория гейм. Пет поредни точки за България обаче направиха резултата 2:0 след неуспешна атака на Мортеза Шарифи.

Третата част имаше изключително драматичен завършек, след като започна точка за точка. Стигна се до 8:8 и 14:14, но след това избраниците на Николай Желязков поведоха с 24:21, преди да пропуснат три мачбола. Националите все пак взеха две поредни точки, за да се поздравят с успеха.

Съставите

България: Георги Сеганов, Радослав Парапунов, Александър Николов, Мартин Атанасов, Николай Колев, Светослав Гоцев - Владислав Иванов-либеро

Иран: Мохамад Вади, Амин Есмаеилнеджад, Милад Ебадипур, Мортеза Шарифи, Амир Хосейн Тоукттех, Махди Газиани - Мохамадреза Моазен-либеро