Драматичен старт за България в Лигата на нациите

Селекцията на Пламен Константинов с грешен ход в дебютни си мач

Българският национален отбор по волейбол за мъже стартира с грешна стъпка участието си в Лигата на нациите. Селекцията на Пламен Константинов отстъпи драматично пред Китай с 2:3  (-20, 21, -21, 20, -9) първи мач от Втора група, който се изигра в Нагоя.

Българите на два пъти изравняваха общия резултат, но в тайбрека не издържаха. Това бе повторен дебют за Константинов начело на „лъвовете“. На 8 юни (четвъртък) „трикольорите“ имат за съперник Словения на японска земя, докато китайците ще срещнат Сърбия.

Мощният сервис на символичните гости им позволи да стартират ударно в началото на мача, но българите стабилизираха посрещането си и постепенно се добраха до равенството. Впоследствие китайците отново намериха пътя към водачеството и спечелиха първия гейм с 25:20.

Втората част премина под знака на равенството до 11:11, но след това „лъвовете“ показаха различно лице и заиграха ролята на лидери, за да сложат точка на спора с 25:21 и да изравнят общия резултат. Стартът на третия гейм не бе по различен и от първите два, след което азиатците наложиха волята си в неговия край и триумфираха с 25:21.

Китайците се опитаха да приключат всичко още в началото на четвъртата част, когато овладяха инициативата. В този момент „лъвовете“ показаха характер за нов обрат и 25:20, пращайки мача в тайбрек.

В решаващия пети гейм азиатците взеха нещата в свои ръце и не изпуснаха водачеството, за да сложат точка на спора.

Александър Николов завърши с 22 точки. Димитър Димитров заби 15, а Мартин Атанасов реализира 13