Сърбия остава на волейболния трон

Втора поредна титла

Сърбия защити световната си титла по волейбол за жени след победа на финала над Бразилия с 3:0 (26:24, 25:22, 25:17) в нидерладския град Апелдоорн.

Възпитаничките на италианския треньор Даниеле Сантарели спечелиха всичките си срещи в турнира и заслужено вдигнаха шампионската купа за втори път.

Бразилките, които са олимпийски вицешампионки от Токио 2020, започнаха по-добре мача и поведоха със 7:3 точки, но сръбкините изравниха още за 10:10, а в края на гейма успяха да измъкнат успеха.

Втората част се разви по подобен начин. Южноамериканките отново дръпнаха със 7:3, след това "плавите" изравниха за 12:12, а със серия от шест поредни точки момичетата на Сантарели дори обърнаха до 20:16. "Селесао" стигна до 22:22, но с три последователни разигравания Сърбия взе гейма.

В третата част шампионките взеха ранно предимство, а впоследствие авансът им достигна 16:8 и до края те нямаха проблеми.

Бразилия остана без титла и при четвъртото си участие на финал на световно първенство.

Капитанката на сръбкините Тияна Бошкович беше най-резултатна с 24 точки, а 11 добави Йована Стеванович.

За южноамериканките Ана Каролина Да Силва, Габриела Гимараеш и Лорене Тейшейра завършиха с по 9 точки.

Бошкович беше избрана за най-полезен състезател (MVP) на шампионата.

България отпадна в първата групова фаза на турнира и се нареди на 17-о място в крайното класиране.