Волейнационалите стартираха световното със загуба от шампиона

Полша не срещна трудности в Катовице

Мъжкият национален отбор на България по волейбол започна със загуба участието си на световното първенство. "Лъвовете" отстъпиха с 0:3 гейма (12:25, 20:25, 20:25) на действащия шампион Полша, който е и домакин на мондиала.

Двубоят бе откриващ за първенството и се игра пред пълните трибуни на 12-хилядната зала "Сподек" в Катовице.

Поражението е шесто поредно за България от Полша. За последно "лъвовете" победиха "Дружината" през 2017 г.

Тази вечер "трикольорите" започнаха лошо - загубиха първите две разигравания. Впоследствие поляците показаха стабилност във всички компоненти, като на два пъти записаха серии от 4 безответни точки, преди да затворят частта с убедителното 25:12.

Вторият гейм бе доста по-равностоен. Тимът на Николай Желязков поведе с 12:10 след 4 поредни точки, но "Дружината" отговори на предизвикателството и в крайна сметка взе и тази част - с 25:20.

Третата част, оказала се последна, вървеше добре за отбора ни до средата, когато Полша се откъсна. Съперникът стигна до 5 мачбола. Камил Семенюк сбърка от сервис при първия, но при втория именно той посрещна, а Матеуш Биениек сложи точка на спора.

Над всички за България бе капитанът Цветан Соколов, който завърши с 9 точки. За победителите най-резултатен беше Семенюк с 16 точки.

В другия мач от нашата група 3 САЩ отнесе Мексико с 3:0 гейма (25:18, 25:20, 25:12).

Съставите

България: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Мартин Атанасов, Александър Николов, Алекс Грозданов, Светослав Гоцев - Владислав Иванов-либеро (Стефан Чавдаров, Аспарух Аспарухов, Светослав Иванов, Добромир Димитров)

Полша: Марчин Януш, Бартош Курек, Камил Семенюк, Александер Сливка, Якуб Кохановски, Матеуш Биениек - Павел Заторски-либеро (Бартош Кволек, Гжегож Ломач, Лукаш Качмарек)