14:0! Франция пренаписа историята

Килиан Мбапе с хеттрик срещу Гибралтар

Франция разгроми с 14:0 Гибралтар в мач от група В на квалификациите за Евро 2024 в Ница. Това е най-голямата победа в историята на тима, като досегашния рекорд беше 10:0 срещу Азербайджан през 1995.

Итън Сантос си вкара автогол в 3', а Маркъс Тюрам беше точен в 4'. В 16' 17-годишният Уарен Заир-Емери отбеляза дебютния си гол за 3:0. И сякаш това не беше достатъчно, но Гибралтар остана с 10 души след червен картон на Сантон още в 18'.

До края на първото полувреме Мбапе от дузпа, Клос, Коман и Фофана отбелязаха попадение за 7:0.

През второто полувреме Рабио, Коман и Дембеле вкараха нови голове. Мбапе оформи хеттрика си с още две попадения, а Оливие Жиру също вкара два гола.

ФАКТФАЙЛ
* Французите поставиха рекорд в европейски мач - 14 гола никой друг тим не бе отбелязал. Преди това палмата се държеше от Германия - 13:0 срещу Сан Марино през септември 2006 г.

* Това е и най-голямата победа във френската история. През 1995 г. "петлите" надвиха с 10:0 Азербайджан.

* Седем гола на полувреме също са френски рекорд. Преди това те бяха вкарали максимум пет - срещу Исландия през 1957 г.

* 17-годишният Заир-Емери също счупи рекорд. В първия си мач като титуляр за Франция, той стана най-младият дебютант с гол за националния отбор от 1914 г. насам.