"Сити" отново на върха, "Арсенал" надстреля "Челси"

Победа №250 за Пеп Гуардиола начело на английския шампион

"Манчестър Сити" се завърна на върха в английската Висша лига! "Гражданите" победиха с 3:0 "Брайтън" у дома в отложен мач от 30-ия кръг. Шампионите доминираха, но съперникът се бранеше отлично до почивката.

"Сити" поведе в 53' с гол на Рияд Марез, а след това бяха точни още Фил Фоудън в 65' и Бернардо Силва в 82'. Така небесносините събраха 77 точки - една пред основния конкурент "Ливърпул", който отнесе с 4:0 "Манчестър Юнайтед" в дербито вчера.

За Пеп Гуардиола успехът е под №250 откакто е мениджър на "Сити" и идва в 344-ия му мач начело на отбора от Манчестър. Испанският специалист е треньорът, стигнал 250 победи по-бързо от всеки друг, водил английски елитен тим. Жозе Моуриньо се нуждаеше от 396 мача, Кени Далглиш от 429, а Арсен Венгер от 433.

В друг отложен мач "Арсенал" надви "Челси" с 4:2 в зрелищно лондонско дерби. "Артилеристите" повеждаха на два пъти с попадения на Еди Нкетиа и Емил Смит Роу в 13' и 27', но "Челси" възстановяваше равенството чрез Тимо Вернер и Сесар Аспиликуета, които бяха точни съответно в 17' и 32'.

"Арсенал" се наложи след силно второ полувреме. Първо Нкетия отново изведе тима на Микел Артета напред в 57', а във втората минута от добавеното време Букайо Сака оформи крайния резултат от дузпа, отсъдена за нарушение срещу него на Аспиликуета.

По този начин трима англичани се разписаха в един мач срещу "Челси" за първи път от септември 1996 г., когато "топчиите" направиха 3:3 със "сините" на стария си стадион "Хайбъри", а головете вкараха Иън Райт, Мартин Киоун и Пол Мърсън.

В момента "Арсенал" е пети с 57 точки, колкото има и градският съперник "Тотнъм" на четвъртата позиция, а битката за участие в Шампионската лига през следващия сезон ще се води до последно.