Сити прекърши Тотнъм и докосва титлата

Два гола на Арлинг Холанд приближиха „гражданите“ до триумфа

Манчестър Сити е на победа от четвърта поредна титла в Англия! "Гражданите" спечелиха с 2:0 като гости на Тотнъм в дългоочаквания мач от 37-ия кръг на Висшата лига. В герой за шампионите се превърна суперзвездата Арлинг Холанд, който отбеляза и двата гола - в 51' и от дузпа в първата минута от добавеното време.

Така тимът на Пеп Гуардиола записа осми пореден успех и се завърна на върха в класирането с актив от 88 точки - 2 пред Арсенал. В последния кръг - в неделя (19 май), Сити приема Уест Хем, докато "артилеристите" са домакини на Евертън.

Преди двубоя мениджърът на Тотнъм Анге Постекоглу бе подразнен от информациите, че феновете на "шпорите" ще искат загуба, за бъде отдалечен от титлата градският съперник Арсенал.

Спърс обаче все още бяха в битката за място в Шампионската лига и показаха рано-рано, че нямат намерение да отстъпват. Още в началните минути Родриго Бентанкур стреля, но вратарят на гостите Едерсон отрази.

В 16' груба грешка на Пиер-Емил Хойберг позволи на Фил Фоудън да се озове на удобна позиция, Гийермо Викарио обаче изби волето му с една ръка.

Въпреки че неутралните фенове очакваха много положения, двата тима не успяваха да намерят своя ритъм. Йошко Гвардиол стреля неточно след центриране на капитана Кайл Уолкър, търсейки шестото си попадение в последните 8 мача. В крайна сметка на почивката таблото показваше 0:0.

Точно когато "топчиите" вече започваха да мечтаят по-смело за първа титла от 20 години, в 51' Холанд ги върна в реалността, откривайки резултата на празна врата след подаване на Кевин Де Бройне.

Вечерта за Сити не бе безпроблемна. В 69' стражът Едерсон беше сменен принудително, след като получи тежък удар в главата при сблъсък за топката с Кристиан Ромеро. Плеймейкърът Де Бройне също напусна с контузия.

Последваха отлични спасявания на резервата Щефан Ортега, включително срещу излезлия очи в очи с него Хюн-Мин Сон в 87'.

В 90' влезлият като смяна Жереми Доку бе фаулиран от Педро Поро в наказателното поле, а Холанд сложи точка спора от бялата точка.

Така докато Сити крачи към нов триумф, Тотнъм загуби шансове за участие в Шампионската лига през следващия сезон. "Шпорите" са пети с актив от 63 точки - 5 зад четвъртия Астън Вила. Лондончани се нуждаят от точка при визитата на вече изпадналия Шефилд Юнайтед в последния кръг, за да си гарантират място в Лига Европа.