Скандален рефер печели милиони от Божията ръка

Тунизиецът Али Бин Насър пуска на търг топката от мача Аржентина - Англия

Реферът, зачел гола с ръка на Диего Марадона в четвъртфинала от Мондиал 1986 между Аржентина и Англия, ще спечели милиони благодарение на скандалното си решение. Двубоят завършва 2:1 за бъдещите световни шампиони, а попадението във вратата на Питър Шилтън остава в митологията на играта като Божията ръка.

36 години по-късно Али Бин Насър от Тунис реши да продаде топката от легендарния мач на търг. Наддаването е насрочено за следващия месец във Великобритания.

"Тази топка е част от историята на футбола, затова мисля, че е дошъл точният момент да я споделя със света. Надявам се, че купувачът ще има възможност да я изложи на показ по някакъв начин", коментира Бин Насер.

Търгът ще се проведе на 16 ноември от аукциона Graham Budd, като оферти ще могат да се дават от 28 октомври. Очаква се сумата да бъде най-малко 3,5 милиона евро. По-рано през годината беше продадена и фланелката, с която покойният Марадона играе в срещата. За нея бяха платени 8 милиона евро.

Страничен рефер в емблематичния двубой е покойният българин Богдан Дочев.