България с нов успех в предквалификациите за Евробаскет 2025

Везенков над всички и при победата срещу Румъния

Мъжкият национален отбор по баскетбол записа втори успех в предквалификациите за европейското първенство през 2025 г.! "Лъвовете" победиха Румъния с 84:72 (29:19, 12:15, 23:20, 20:18) у дома в мач от група 6, игран в Самоков. Така селекцията на Росен Барчовски нанесе второ поражение на съперника в пресявките.

Над всички за България и тази вечер беше голямата ни звезда - Александър Везенков. Тежкото крило от "Олимпиакос" завърши двубоя с 28 точки, 15 борби и 7 асистенции за 35 минути на паркета. Съответно 11 и 10 точки добавиха Павлин Иванов и Емил Стоилов. За гостите най-резултатен с 14 точки стана Патрик Ричард, който направи още 7 борби и 5 асистенции.

Следващият кръг от предварителните квалификации е на 10 ноември, като "трикольорите" гостуват на Португалия, а Румъния се сблъсква с Кипър.

Днес България стартира уверено и след 10 минути игра дръпна с 29:19. Темпото падна през втората част, а румънците на два пъти се доближиха на 2 точки, макар националите да не изпуснаха водачеството. Гостите наваксаха малко от изоставането си и на почивката резултатът бе 41:34 в полза на България.

Румъния намали само на точка пасива си при 45:44 в средата на третата четвърт, но със серия от 5:0 българите отново се откъснаха и преди последните 10 минути водеха с 64:54. До края националите доминираха, а с 10 последователни точки 7 минути преди края дръпнаха с 20 при 74:54, записвайки най-голямата разлика в двубоя.

Стартовите петици

България: Дий Бост, Иван Алипиев, Чавдар Костов, Александър Везенков, Емил Стоилов

Румъния: Лукас Тохатан, Патрик Ричард, Нандор Кути, Роланд Торок, Емануел Каше