"Балкан" е новият баскетболен шампион

Шести триумф за тима от Ботевград

"Балкан" е новият шампион на България по баскетбол! Тимът от Ботевград спечели шестата си титла в НБЛ, след като победи "Рилски спортист" с 66:54 у дома и затвори финалната серия с 3-1 успеха.

Триумфът е първи за "Балкан" от 2019 г., когато начело също беше Небойша Видич.

Ботевградчани си осигуриха златните медали пред празни трибуни заради наказанието, което клубът изтърпява. Феновете обаче проследиха шампионския двубой пред залата и празникът в "зелено" започна веднага след последния съдийски сигнал.

За "Рилски спортист" остава разочарованието от втория пореден загубен финал.

Днес домакините започнаха много мотивирано и поведоха с 11:2 след малко повече от 4 минути. Разликата стигна 11 точки при 21:11 минута и половина преди края на първата част, но "Рилски спортист" успя да намали до 18:23 след 10 минути игра.

През втората част самоковци заиграха по-агресивно, постепенно стопиха още пасива си и обърнаха до 24:23 с кош на Коуди Карлсън. Ботевградчани бързо си върнаха водачеството и натрупаха солиден аванс от 12 точки при 38:26 около две минути преди почивката. Преднината на домакините скочи до 15 точки в края на първото полувреме – 42:27.

Баскетболистите на "Балкан" продължиха да контролират събитията на терена и с точни стрелби на Димитър Димитров и Крисчън Джоунс, те покачиха разликата до 20 точки – 47:27 три минути след почивката. След добри изяви на Павлин Иванов "Рилски спортист" намали до 13 точки пасива си, а преди последните 10 минути изоставаше с 41:56.

С 5 поредни точки на Иванов самоковци се доближиха на 9 от противника при 50:59 по-малко от четири минути преди финала. "Балкан" обаче не позволи разликата да падне още и стигна до крайния успех.

Най-резултатен за победителите беше Амад Рори със 17 точки, 4 борби и 4 асистенции. Крисчън Джоунс допринесе с 15 точки и 13 борби, а Дивон Уошингтън се включи с 10 точки и 2 борби.

За гостите от Самоков Павлин Иванов завърши с 24 точки, а 9 точки и 9 борби добави Трей Портър.